Çin’de kaynağı bulunamayan virüsten ilk ölüm

Çin’de yayılan ve bilim insanları tarafından kaynağı belirlenemeyen virüs, ülkede bir can aldı. Hastanelere yapılan başvurular çaresiz kalırken, virüsün SARS virüsü genetik yapısı ile yüzde 80 örtüştüğü iddia edildi.

Tuhaf, zatürre türü bir salgın hastalık Çin’de can sağlığını tehdit etmeye başladı. Ne olduğu, nereden kaynaklandığı tespit edilemeyen virüs, ülkede büyük bir sorun haline gelmeye başladı.
 
Wuhan kentinde hastalığın belirtilerini gösteren 59 kişi sağlık kurumlarına başvururken, başvuranlardan yedisinin durumunun ‘kritik’ olduğu belirlendi. En şiddetli vakaların görüldüğü kent, başlangıcından itibaren şiddetli bir solunum yetmezliğine neden olan ve kaynağı bilinmeyen hastalığa çare bulamıyor.

SARS NEDİR? ‘Severe Acute Respiratory Syndrome’ olarak bilinen ve literatüre SARS virüsü olarak giren hastalık; ani gelişen ciddi solunum yetmezliği, ateş, titreme, bitkinlik ve ishal sonucu ölümlere neden olmuştur. İlk kez 2003’te Haoni’de görülen hastalık, akut atipik pnömoni ve solunum yetmezliği olarak tanımlanmıştır.

 Elde edilen bulgulara göre insandan insana bulaşmayan virüs, ilk olarak bir balıkçıda çalışan birkaç kişide gözlemlendi. Çin hükümeti, eniz ürünleriyle ilgili olabileceği tahmin edilen virüsün tespit edilmesi için Dünya Sağlık Örgütü ile temas kurdu. Virüsün yayılmaması için tedbir alan hükümet, hastalığın seyrinin, ülkede 775 kişinin ölümüne sebep olan SARS virüsü gibi olmaması için çalışmalarına devam ediyor.  


 
Ülkede virüsten kaynaklı ilk ölüm haberi 9 ocakta kayda geçti. 61 yaşında bir erkeğin ölümü ile sonuçlanan hastalığa Çin dışında Hong Kong, Tayvan ve Güney Kore’de rastlandı.
 
Ülkeye gelen turistler virüs hakkında bilgilendirilirken, sosyal medya üzerinden hastalık hakkında yanlış bilgi yayan kişilerin de çeşitli cezalar ile karşı karşıya oldukları bildirildi.