Çinli teknoloji şirketleri binlerce çalışanı işten çıkarıyor

Çin’de baskı ve pandemi kapanmaları nedeniyle teknoloji şirketlerindeki binlerce kişi işten çıkarıldı.

Çin’in Şangay kenti başta olmak üzere birçok bölgesinde Covid-19 salgını nedeniyle sert karantina koşulları uygulanıyor. Tedarik zincirinden fabrikalara kadar ülkedeki sektörler de bu durumdan olumsuz etkileniyor.

Pekin yönetiminin bir süredir baskı altına aldığı teknoloji şirketleri ise kısıtlamaların etkisiyle daha da zor duruma girdi. Çinli medya kuruluşu TechNode'un araştırmasına göre, temmuz ile nisan ayları arasında yaklaşık 73 bin kişi işten çıkarıldı. Instagram benzeri bir uygulama hizmeti veren Çinli şirket Xiaohongshu, nisan ayının sonunda iş gücünün yaklaşık yüzde 10'unu işten çıkardı.

Melek yatırımcı ve Tech Buzz China’nın kurucusu Rui Ma, "Yalnızca işten çıkarmaların değil, aynı zamanda birçok departmandaki sabit personel sayısının, mevcut işe alımların sona erdirilmesinin ve stajların durdurulmasının nedenleri, zayıf makroekonomik görünüm, kâra odaklanma ve kârsız işletmeleri kesme baskısı ile daha büyük düzenleyici gözetimin bir birleşimidir” yorumunda bulundu.

Reuters tarafından mart ayında yayınlanan ve firmalara yakın isimsiz kaynaklara atıfta bulunan bir rapora göre, Çin internetinin iki devi Alibaba ve Tencent de bu yıl on binlerce çalışanını işten çıkarmayı planlıyor.