Çin Ticaret Bakanlığı kış için stok çağrısı yaptı

Çin, Ticaret Bakanlığı kötü hava koşulları, enerji kıtlığı ve Covid-19 kısıtlamaları nedeniyle yaşanan tedarik krizinin ardından vatandaşlara stok çağrısı yaptı.

Koronavirüs (Covid-19) vakalarının yeniden görülmesinin ardından bölgesel sıkı karantina tedbirlerine geri dönen Çin'den beklenmedik bir hamle geldi.

Enerji kıtlığı, kötü hava koşulları ve tedarik zincirindeki aksamalar nedeniyle ailelere gıda ve diğer günlük ihtiyaç maddelerinin stoklanması çağrısı yaptı.

Çin Ticaret Bakanlığı internet sayfasında yayınlanan "kış için gıda stoku yapın" mesajının ardından yerel eyalet yönetimlere de "kara kışa hazırlanın" talimatı verildi. 

Ülke genelinde görülen şiddetli yağışların ardından sebze fiyatlarının artması ile birlikte, vatandaşlarının bu kıştan gelecek bahara kadar "yeterli miktarda temel ihtiyaç maddesine" sahip olmalarının sağlanması amacıyla tedbirler alınması gerektiği duyuruldu.

Yayınlanan bildiride, "günlük yaşamın ve acil durumların ihtiyaçlarını karşılamak için sebze, yağ ve kümes hayvanları da dahil olmak üzere 'günlük ihtiyaçları' stoklamaya teşvik edilmesi" talimatı yer aldı.