Xi Jinping'ten zenginlere darbe: Servet yeniden dağıtılacak...

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkedeki gelir eşitsizliğini yeniden düzenlemek amacıyla devrim gibi bir karara imza attı. Jinping'in kararının ardından ülkenin zenginleri ve büyük şirketler üzerindeki baskı artacak.

ÇKP lideri ve Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, ülkedeki gelir eşitsizliğini düzenlemek amacıyla yeni bir karara imza atmaya hazırlanıyor.

Ülkenin resmi haber ajansı Xinhua'da yer alan habere göre, Jinping Çin Komünist Partisi'nin üst düzey liderlerine hükümetin gelir dağılımını "sosyal adalet"e uygun biçimde dağıtacak yeni bir sistem kurmaları için talimat verdi. 

Jinping milyar dolarlık şirketlerin gelirlerini halk ile paylaşmalarını sağlayacak olan bu yeni sistem ile topluma daha fazla refah sağlamayı hedefliyor.

Söz konusu haberde yeni düzenlemenin detaylarına dair bilgi verilmezken, hükümetin serveti eşit dağıtmak için vergi sisteminde düzenlemeye gideceği iddia edildi.

"Ortak refah" ihtiyacının karşılanmasını partinin varlığını ve iktidarını devam ettirebilmesi için gerekli gören Jinping, Çin Halk Cumhuriyeti'nin varlığının 100. yıldönümü olan 2049'a kadar ülkeyi "tamamen gelişmiş, zengin ve güçlü" bir ulusa dönüştürmeyi hedeflediği iddia edildi.