Bir kırılma daha: Çin'de fabrikalar üretime ara verdi

Koronavirüs (Covid-19) kapanmaları nedeniyle Çin etkili tedarik zincirindeki kırılma henüz tam olarak giderilemezken ülkede son 60 yılın en kötü sıcak hava dalgası nedeniyle fabrikalarda üretime ara verildi.

Koronavirüs (Covid-19) pandemisi politikaları ile eleştirilen ve son kapanma kararlarının ardından tedarik zincirindeki kırılmanın derinleşmesinde önemli rol oynayan Çin'den kritik bir karar daha geldi. 

110

Ülkede son 60 yılın en kötü sıcak hava dalgasının yaşanması nedeniyle Covid-19 sürecinde yaşanan tedarik probleminin en önemli unsurlarından olan yarı iletken çip sektörünün de bulunduğu Siçuan bölgesinde fabrikaların üretime ara vermesine karar verildi. 

210

Yaklaşık 80 milyondan fazla kişinin yaşadığı Şiçuan bölgesine ilişkin yapılan açıklamada, aşırı sıcaklar nedeniyle halkın elektrik kullanımına öncelik verilmesi amacıyla 21 şehirden 19'unda cumartesi gününe kadar fabrikaların çalışması durduruldu. 

Hükümetten yapılan açıklamada, temmuz ayından bu yana aşırı sıcaklar ile mücadele eden Şiçuan bölgesinde 60 yılın en yüksek değerlerinin kaydedildiği bildirildi. 

410