Çin Merkez Bankası'ndan enflasyon uyarısı

Temmuz ayında ABD’de enflasyon verileri beklenenin üstünde bir geri çekilme yaşadı. Bu durum enflasyon açısından global bir sinyal olarak algılandı. Buna rağmen Çin’de enflasyon iki yılın en yüksek düzeyine çıktı. Çin Merkez Bankası uyarıda bulundu.

Çin Merkez Bankası (PBOC), ülke ekonomisini enflasyon tehditlerine karşı koruyacağını açıkladı. PBOC, ek olarak, büyümeyi desteklemek için devasa teşvikler ile çok para basımından kaçınılacağını bildirdi.

PBOC çarşamba günü yayımlanan “Çeyreklik Para Siyaseti” raporunda, ekonomiyi destekleme ve fiyat istikrarını sağlama sözü verdi.

Aynı zamanda raporda, “Yapısal enflasyon baskıları kısa vadede artabilir ve ithal edilen enflasyon baskısı sürüyor. Gardımızı kolay bir halde indiremeyiz” denildi.

Açıklamalar, Çin’de tüketici enflasyonu verisinin Temmuz’da, domuz eti fiyatlarındaki etkinin artmasıyla, yüzde 2,7 ile iki yılın zirvesine ulaşmasının ardından geldi. Beklenen yüzde 2,9 artış gözlemlenmesi yönündeydi. Ancak Çin’de temmuz ayı yıllık üretici enflasyonu yüzde 4,2 ile 4,9’luk oranla beklentinin altında yer aldı.

PBOC, tüketici enflasyonunun yılın ikinci yarı diliminde yüzde 3’ün üstüne çıkabileceğini öngörüyor. Aynı zamanda banka, tahıl ve güç arzını garanti altına alacak tedbirler ve ölçülü para siyaseti ile 2022 yılında yüzde 3’e yakın tutma isteğinin tutturulacağı iddiasında bulundu.