Çince Suudi Arabistan'da resmen müfredata girdi

Suudi Arabistan ve Çin arasında 2017 yılında imzalanan Çince’nin Suudi Arabistan’daki okul ve üniversitelerde eğitimin tüm aşamalarına dahil edilmesi konusunda yapılan anlaşma yürürlüğe girdi. Anlaşmanın yürürlüğe girmesi ile birlikte, maddelere dair adımlarda bir bir gelmeye başladı.

Çin’in Riyad Büyükelçiliği Medya Danışmanı Feng Kai, Suudi Arabistan Kralı Selman bin Abdulaziz’in 2017’deki Pekin ziyareti esnasında imzalanan anlaşma kapsamında, Çinli eğitmenlerin Çinceyi öğretmek için ülkedeki okul ve üniversitelerde çalışmaya başlayacaklarını belirtti.

Mevcut eğitim anlaşmasının çok kapsamlı olduğunu ifade eden Feng Kai, Çince’nin Suudi Arabistan müfredatına girmesinin eğitim sektöründe devam edecek olan işbirliğinin göstergelerinden sadece biri olduğunu aktardı.

Veliaht Prens Muhammed bin Selman'ın geçtiğimiz yıl Şubat ayında yaptığı Pekin ziyaretinde,  Suudi Arabistan'da tüm eğitim kademelerinde Çince’nin ders olarak müfredata alınması noktasında anlaşmaya varıldığı ifade edilmişti.

Çince’nin müfredata dahil edilmesi Suudi Arabistan'ın 2030 Vizyonu açısından eğitim alanındaki ulusal hedeflere ulaşılmasına katkıda bulunması bekleniyor.