Çin veri şirketlerinin ABD'de halka arzı engellenecek

Son dönemde attığı ekonomik adımlarla dikkatleri üzerine çeken Çin, yeni bir hamleye hazırlanıyor. Veri ağırlıklı teknoloji şirketlerinin ABD'de halka arzı yasaklanacak.

Pekin yönetimi, ülkedeki gelir dağılımını eşitlemek amacıyla bir dizi ekonomik tedbir için harekete geçti. Son olarak milyonluk şirketlerin karlarının dağıtılması yönünde kararlar alan Çin'den kritik bir hamle daha geldi. 

Teknoloji ile birlikte önemi artan veri, Pekin yönetiminin gündeminde. Bu nedenle Çin'de hizmet veren ve büyük miktarda tüketici verisine sahip olan şirketlerin ABD'de halka açılmasını yasaklayacak yeni kurallara imza atmaya hazırlanıyor. 

Çin'de hisse senedi düzenleyen yetkililer, kullanıcılara ait verilere sahip internet firmalarının uluslararası yatırımcılara yönelik olarak yurt dışında listelenmesinin engelleneceğini doğruladı.

Çin Menkul Kıymetler Düzenleme Komisyonu'nun aktardığı bilgiye göre, mevcut teknoloji şirketlerinin yabancı yatırım kısıtlamalarını atlamak amacıyla kullandıkları sistemin de bu düzenleme ile Pekin yönetiminin gözetimi altına alınacak.

Alibaba Group Holding Ltd., Didi Global Inc. ve Tencent Holdings Ltd. gibi Çinli teknoloji devleri, yabancı sermayeyi çekmek ve deniz aşırı yatırımcı alabilmek için Değişken Faizli Varlık olarak bilinen kurumsal yapıyı kullanmıştı.