Rusya ve Çin'in müttefikliği dünya gündeminde!

Çin, Ukrayna krizinin başlangıcından bu yana Rusya aleyhine “işgal”, “saldırı” sözcüklerini ve “kınama” anlamına gelecek ifadeleri kullanmaktan kaçınmış, BM Genel Kurulunun kınama kararında çekimser oy kullanmıştı. Rusya da  Tayvan’ın Çin topraklarının bir parçası olduğunu savunan, “Tek Çin Politikası”nı kabul ediyor. Ukrayna ve Tayvan krizleri Moskova ve Pekin’i daha da yakınlaştırıyor. İki ülke diplomatik ilişkilerini ve iş birliğini artırıyor.

6 Eylül tarihinde Rus enerji şirketi Gazprom, Çinli CNPC şirketiyle doğal gaz sevkiyatı ödemelerinde yuan ve rubleye geçilmesi konusunda anlaşma sağlandığını açıkladı.

112

9 Eylül’de Çin Ulusal Halk Kongresi Başkanı Li Zhanshu, Rus Devlet Duması gruplarının temsilcileriyle bir toplantı gerçekleştirdi.

212

Li Zhanshu, Rusya ve Çin'in, NATO'nun genişlemesine ve Moskova ile Pekin'in "çifte kontrol altına alınmasına" karşı birlikte savaşacaklarını söyledi.

Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin, Çin Devlet Başkanı Xi Cinping ile Özbekistan'ın Semerkant kentinde yapılan Şanghay İşbirliği Örgütü (ŞİÖ) Zirvesi öncesinde bir araya geldi.

Putin ve Cinping son olarak şubat ayında Rusya'nın Ukrayna'ya saldırısından önce Pekin'de bir araya gelmişti.

412