Çin ve Japonya’dan ikili diyalog mesajı

Çin ve Japonya, ABD Temsilciler Meclisi Nancy Pelosi’nin geçtiğimiz haftalardaki Tayvan ziyareti ve sonrasındaki askeri tatbikatlar nedeniyle tansiyonun yükselmesinin ardından, ilişkilerin istikrarını korumak için karşılıklı diyaloğun sürdürülmesi gerektiğine dikkat çekti.

Çn Komünist Partisi (ÇKP) Merkezi Komitesi Dışişleri Komisyonu Ofisi Direktörü Yang Cieçı, Japonya Ulusal Güvenlik Danışmanı Akiba Takeo ile Çin’in kuzeydoğusundaki liman kenti Tiencin’de bir araya geldi.

Yang ve Akiba, yedi saat süren görüşmede, tansiyonun yükselmesinin ikili ilişkilerin istikrarını bozabilme ihtimaline karşı diyaloğun sürdürülmesinin önemine dikkat çekti.

Akiba, tatbikatta fırlatılan füzeler konusunda Japon hükümetinin protestosunu tekrarlayarak, Tayvan Boğazı’nda barış ve istikrarın önemini vurguladı.

Tayvan’ın Çin’in ayrılmaz bir parçası olduğunu söyleyen Yang, Tayvan sorunun çözümünün, Çin-Japon ilişkilerinin siyasi temelini korumasına ve iki ülke arasındaki güven ve iyi niyete dayandığını kaydetti.