Çin, Uygur Türkleri'ni göz altına alıyor

Uygur Türkleri, yapay zeka ile Çin hükümetinin keyfi gözaltısına maruz bırakılıyor. ABD, 28 Çinli teknoloji şirketine ait donanım ve yazılımları, Uygur Türklerine karşı kötüye kullandığı iddiasıyla kara listeye aldı.

Çinli 28 teknoloji devi arasında hem devlet kurumları hem de yapay zekâ kameralarıyla gözetim ekipmanları konusunda uzmanlaşmış teknoloji şirketleri bulunmakta.

“İnsan haklarının ihlâlleri ve suiistimalleri” 

Kara listeye alınan 28 teknoloji devi artık Washington’ın onayı olmadan ABD şirketlerinden ürün satın almalarını yasaklayan varlık “listesinde” bulunuyorlar. Bu durum ise ABD’nin Çin’e karşı uyguladığı ilk ticaret engeli değil. BBC’ye konuyla ilgili bilgi veren bir ticaret departmanı, 28 teknoloji şirketinin uygulamaları için “insan haklarının ihlâlleri ve suistimalleri içerdiğini” aktardı. Çin hükümeti azınlık olan Müslümanları yapay zekâ kullanarak keyfi gözaltına alıyor. Söz konusu ticaret departmanı, teknoloji şirketlerinin Çin'in baskı kampanyasını yapay zekâyla uyguladığını, “Uygur Türklerine Kazaklara diğer Müslüman azınlık gruplara karşı ileri teknoloji gözetim yapılarak keyfî gözaltına almalar gerçekleşiyor.” diyerek aktardı.

Kültürel soykırım yapılmakta!

Çin’in Sincan eyaletinde, toplama kamplarına toplanan Uygur Türk’lerine sistematik bir şekilde kültürel soykırım yapıldığı iddiaları tüm dünyada yankı buluyor. Çin, toplama kampı iddialarına Uygur Türklerine “meslekî eğitim” verildiğini açıklayarak karşı çıkmıştı. Engellenen firmalar arasında “Hikvision”, “Dahua Technology”, “Megvii Technology” gibi yüz tanıma teknolojisinde uzman firmalar bulunuyor. Hikvision, 6 milyar dolarlık geliriyle yüz tanıma teknolojisinde dünyanın en büyük görüntüleme şirketlerinin başında yer alıyor.