Uluslararası Af Örgütü'nden Uygur çağrısı: Sincan'da insanlık suçu işleniyor

Uluslararası Af Örgütü, Sincan Uygur Özerk Bölgesi'ndeki Müslümanların, ‘’devlet eliyle yürütülen sistematik toplu kapatmalara, işkenceye ve zulme" maruz bırakıldığını bildirdi.

Uluslararası Af Örgütü’nün (UAÖ) Kriz Müdahale Birimi, "Sanki Savaştıkları Bir Düşman Gibiydik: Çin'in Sincan'daki Müslümanlara Yönelik Toplu Kapatma, İşkence ve Zulüm Uygulamaları" başlıklı 160 sayfalık bir rapor yayımladı.

Söz konusu raporda; Uygurların, Kazakların ve çoğunluğu Müslüman diğer etnik azınlıkların, devlet eliyle yürütülen ve insanlığa karşı suçlar kapsamına giren sistematik toplu kapatmalara, işkenceye ve zulme maruz bırakıldığını belirtti.

Ayrıca raporda, Çin’in kamplarda tutulan kişilerin dinini, etnik gruplarını, kültürel pratiklerini ve yerel dillerini kökten yok etmek için başvurduğu aşırı sert uygulamaların ayrıntılarından oluşan tanıklara yer verildi.

‘’DAYAK, UYKUDAN YOKSUN BIRAKMA GİBİ İŞKENCE YÖNTEMLERİ UYGULANIYOR’’

2017'nin başından bu yana Sincan Uygur Özerk Bölgesi'nde çok sayıda insanın keyfi şekilde gözaltına alındığının belgelendiği raporda, tutukluların "kaplan sandalye" adı verilen, vücutlarını acı verici pozisyonlarda tutan, demir ayakların ve kelepçelerin bağlı olduğu çelik sandalyelerde sorgulandına değinildi.

Çin’in insan hakları hukuku ihlallerini gizlemek için akıl almaz derecede ileri gittiğinin altı çizilen raporda, "Yetkililer, olanları anlatan herkesi tehdit ediyor, gözaltına alıyor ve kötü muameleye maruz bırakıyor" ifadesi kullanıldı.

AKIBETLERİ BİLİNMİYOR

Tüm bunların yanı sıra alıkonulan yüz binlerce kişinin akıbetinin bilinmediği, birçoğunun hala kamplarda tutuluyor olabileceği belirtildi.

Raporda, "Çin'in resmi verileri 2017'den bu yana Sincan'da hapis cezalarında önemli bir artış olduğunu, uydu görüntüleri ise yeni cezaevi inşaatlarının arttığını gösterirken, birçok kişi uzun süreli hapis cezalarına mahkum edildi. Diğerleri ise insanların zorla veya mecburi çalıştırıldıkları yerlere gönderildi" ifadesine yer verildi.