Blinken'dan Çinli mevkidaşına Rusya uyarısı

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken, Çinli mevkidaşına Rusya’nın saldırganlığından kaynaklanan küresel riskler konusunda uyarıda bulundu.

ABD Dışişleri Bakanı Antony Blinken ve Çinli mevkidaşı Wang Yi, çarşamba günü geç saatlerde telefon görüşmesi gerçekleştirdi.

Ukrayna’daki gerilimin ele alındığı görüşmede Wang, “Tüm tarafları sakin olmaya, gerilimi artıracak ve krizi büyütecek şeylerden kaçınmaya çağırıyoruz” dedi.

Blinken ise Rusya’nın Ukrayna’ya yönelik artan saldırganlığının küresel ve ekonomik risklere neden olabileceği konusunda uyarıda bulundu.

Reuters’in aktardığına göre Wang, NATO'nun Doğu Avrupa'daki genişlemesine atıfta bulunarak, bir ülkenin güvenliğinin diğerlerinin güvenliği pahasına olamayacağını ve bölgesel güvenliğin askeri blokların güçlendirilmesi ve hatta genişletilmesiyle garanti edilemeyeceğini söyledi.

Wang, "Ukrayna sorununu çözmek için başlangıç ​​noktası olan Minsk Anlaşması’na dönmemiz gerekiyor. Güvenlik Konseyi tarafından onaylanan yeni Minsk Anlaşması, tüm taraflarca tanınan ve etkin bir şekilde uygulanması gereken temel bir siyasi belgedir. Anlaşmanın yönü ve ruhu doğrultusunda çaba sarf edildiği sürece Çin bunu destekleyecektir" ifadelerini kullandı.

Ukrayna sınırında asker konuşlandırmaya devam eden Rusya, NATO’dan Doğu Avrupa’daki birliklerini ve silahlarını geri çekmesini ve eski bir Sovyet devleti olan Ukrayna’nın ittifaka katılmasını engellemesini talep etti.

ABD ve NATO müttefikleri ise bu talebi reddetti. Ancak silah kontrolü ve güven artırıcı önlemler gibi diğer konuları tartışmaya hazır olduklarını belirtti.