Çin tüm kripto para borsalarını kapattı !

Kripto para borsasını elinde tutmak için Çin yerli-yabancı tüm kripto para borsalarının alım satım işlemlerine el koydu.Çin kripto para sisteminin tek hakimi devletin olmasını istiyor.

Geçtiğimiz günlerde CnLedger isimli twitter kullanıcısının attığı twite göre Çin hükümeti yerli ve yabancı faaliyet gösteren tüm kripto para borsalarını kapattı. CnLedger“173 kripto borsası ve token ihraç platformlarının hepsinin risksiz olarak açıklandığını belirten, Çin Halk Bankası’nın (PboC) 2019 Finansal İstikrar Raporu’nu da hatırlattı.


110

Bu hamle, Çin hükümetinin kripto para birimi alanındaki tüm rakipleri kapatıp, kapıyı yakında piyasaya sürülecek olan Stablecoin yani sabit tek bir coin için açık bıraktığı anlamına gelebilir. PBoC (finansal istikrar raporu)’nu kamuoyuna kripto para birimlerinin yasallığı ve geçtiğimiz hafta yasa dışı bitcoin ticaretini durdurmak için neler yapması gerektiği hakkında bilgi vermişti.


210

Takip eden açıklamada ajans, “ilgili riskleri zamanında çözmek için denetimler ve kripto alım satım faaliyetlerinde yasaklama” gibi önlemleri kullanacağını söyledi.Başkan Xi’nin blockchain teknolojisi üzerine yüreklendirici konuşmasından bu yana, son haftalarda, Çin’de kripto para spekülasyonu oldukça arttı.


Blockchain teknolojisi adına artan iyimserliği, kripto para ticaretine yönelik kısıtlayıcı bir adım takip etti. Hatta PBoC, blockchain teknolojisinin kullanım alanlarının karıştırılmaması için yatırımcıları bilgilendirerek kripto paralarla olan mücadelesine vurgu yaptı.Çin, bitcoini değil, blockchaini sevdiğini dünyaya gösterme konusunda yoğun bir kampanya yürütüyor. Blockchain teknolojisinin ilk başarılı uygulaması olarak Bitcoin’i selamlamasının üstünden henüz iki hafta bile geçmemişken Çin’in böyle bir adım atması kimi çevrelerde “ironik” olarak değerlendirildi.

410