Tayvan'ın ABD ile yakınlaşması Çin'i harekete geçirdi

Tayvan Savunma Bakanlığı, dün akşamdan bugün sabah saatlerine dek ada çevresinde Çin'e ait 71 askeri hava aracı ve yedi savaş gemisinin görüldüğünü açıkladı.

Tayvan Savunma Bakanlığından yapılan açıklamada, 18 J-16, 12 J-11, 10 J-10 ve 6 SU-30 savaş uçağı ile “CH-4” tipi bir askeri insansız hava aracının, Tayvan Boğazı'nda tarafların etki alanlarını sınırladığı varsayılan hava ve deniz hattını geçtiği belirtildi.

Bakanlığın açıklamasında, 1 Y-8 ASW denizaltısavar uçak, 1 Y-8 taktik elektronik keşif uçağı, 1 KJ-500 havadan erken uyarı uçağı ile “WZ-7” tipi askeri dronun ise Tayvan'ın Hava Savunma Tanımlama Bölgesi (ADIZ) ilan ettiği yerin güneybatısına uçtuğu söylendi.

Yerel saatle 06.00 (TSİ 01.00) itibarıyla 71 savaş uçağı ve yedi savaş gemisinin ada çevresinde görüldüğü belirtilen açıklamada, hava ve deniz araçlarının elektronik takip vasıtaları, devriye uçakları, gemiler ve yer füze sistemleriyle izlendiği ifade edildi.

Uçuşlar ve seyir faaliyeti, Çin ordusunun dün "Tayvan ile ABD'nin artan gizli yakınlaşmasına karşı" ada çevresinde askeri tatbikat yaptığını bildirmesinin ardından geldi.

Dün, Çin Halk Kurtuluş Ordusu'na (PLA) bağlı Doğu Harekat Alan Komutanlığı Sözcüsü Kıdemli Albay Shi Yi, Çin ordusunun Tayvan çevresinde havadan ve denizden tatbikat başlattığını açıklamıştı.

Çin Halk Kurtuluş Ordusu Batı Cephesi Komutanlığından yapılan açıklamada ise “Tayvan çevresinde kuvvetler arası müşterek acil durum devriyesi ve saldırı ateş talimi faaliyeti yürütüldüğü", tatbikatın "ABD ile Tayvan adası arasında artan gizli yakınlaşmaya yanıt olduğu” belirtilmişti.