Xi Jinping'den Ulusal Kongre'de Tayvan sözü

Üçüncü dönemine hazırlanan ve Çin Komünist Partisinin Ulusal Kongresi'nde konuşan Devlet Lideri Xi Jinping, Tayvan ve Çin'i yeniden birleştirme sözü verdi.

Çin Komünist Partisi'nin (ÇKP) önümüzdeki beş yıllık siyasi politikalarını ve yönetim kadrolarını belirlemek üzere gerçekleştirilen büyük kongrenin açılış töreni ve ilk oturumu Büyük Halk Salonu’nda yapıldı.

Liderlikte üçüncü döneme hazırlanan ve Komünist Partinin (ÇKP) 20. Ulusal Kongresi'nde konuşan Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, savunma ve ekonomi alanlarına özellikle değindi. 

Jinping konuşmasında, daha hızlı askeri kalkınma çağrısında bulunurken partisinin ekonomi politikalarındaki sıkılaşma tedbirlerinde spesifik değişiklikler olmayacağının altını çizdi. 

Kongrede bir saat 45 dakikalık konuşması ile dünya gündemine damga vuran Jinping, Çin'in Hong Kong üzerinde kapsamlı bir kontrol sağlayarak bölgeyi  'kaostan yönetime dönüştürdüğünü' vurguladı.

Merkez Komite Çalışma Raporu’nu sunan Jinping, konuşmasında Tayvan'a da özellikle değinerek, "Barışçıl bir yeniden birleşme perspektifi için samimiyetle büyük bir çaba göstermeye devam ediyoruz. Bununla birlikte, güç kullanımından vazgeçme sözümüz yok ve gerekli tüm tedbirleri alma seçeneğini saklı tutuyoruz" sözleri ile tehditlerini yineledi. 

ABD ile gerilimin temelinde yer alan Tayvan'ın ana kara ile yeniden birleşmesini tamamlama sözü veren Jinping, ayrılıkçı hareketlere karşı "güç kullanma seçeneğini dışlamadıkları"nın da özellikle altını çizdi.