Tayvan: Çin son tatbikatlarıyla adayı işgal etmek için hazırlanıyor

Tayvan Dışişleri Bakanı Joseph Wu, Çin’in ada yakınlarındaki asker tatbikatlarını işgale hazırlanmak ve Asya-Pasifik bölgesindeki statükoyu değiştirmek için kullandığını ifade etti.

Salı günü Taipei’de basın toplantısı düzenleyen Wu, “Çin, askeri tatbikatları Tayvan’ın işgaline hazırlanmak için kullanıyor. Çin’in asıl niyeti Tayvan boğazı ve bölgedeki statükoyu değiştirmek” olduğuna değindi.

Diğer taraftan Tayvan Savunma Bakanlığı, Çin’in, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ziyaret etmesinden ardından başlattığı tatbikatlar, öncesinde bildirilen 4 günlük sürenin üstünde sürdürüldüğünü, 5’inci gününde, 39 savaş uçağı ile 13 savaş gemisinin ada çevresinde görüldüğünü açıkladı.

Bakanlığın yaptığı açıklamada, Çin hava ve deniz araçları, elektronik takip araçları, gemiler, devriye uçakları ve füze sistemleriyle izlendiği duyuruldu.

Yapılan açıklama da, uçaklardan 21 tanesinin Tayvan Boğazı’nda tarafların etki alanlarını sınırlandırdığı kabul edilen hava ile deniz hattının doğusunda ve Tayvan’ın Hava Savunma Tanımlama Bölgesinin güneybatısında uçtuğu kayıtlara geçti.

Bakanlık yaptığı açıklamada, Pelosi’nin Ada’ya ziyaretini gerçekleştirdiği 3 Ağustos tarihinde  27, ziyaretin ertesi günü 4 Ağustos’ta  22 Çin savaş uçağının Ada çevresinde görüldüğünü aynı zamanda 4 Ağustos’ta Çin ana karasından ateşlenen 11 füzenin Tayvan’ın “kara suları” olarak görülen bölgeye düştüğünü dile getirmişti.

Ayriyeten 5 Ağustos’ta 68 savaş uçağı ve 13 savaş gemisinin, 6 Ağustos’ta 20 uçak ve 14 geminin, 7 Ağustos’ta ise 66 uçak ve 14 geminin Tayvan çevresinde görüldüğü duyurulmuştu.

Çin’in 4-7 Ağustos’ta düzenleyeceğini bildirdiği tatbikatlar, egemenlik konusunda anlaşmazlık içinde olduğu Ada’nın çevresinde fiili bir abluka oluşturdu. 6. Bölgede devam eden tatbikatlardan ötürü bazı alanlar, uçak ve gemi trafiğine kapatıldı. Boğazda ise güvenlik endişesi nedeniyle seferlerin geciktiği duyurulmuştu.

Çin ordusu, dün yaptığı açıklamada, tatbikatlarla ilgili yayımlanan hava ve deniz güvenliği uyarılarının süresinin pazar günü dolmasına rağmen, tatbikatların devam edeceğini söylemişti.

Pelosi ve beraberindeki 5 kişilik Kongre heyetinin geçen hafta Tayvan’a yaptığı ziyaret, Ada’yı topraklarının parçası olarak görmesi, Çin’in tepki göstermesine sebebiyet vermişti. Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin uçağının Tayvan’a inmesinin ardından yaptığı açıklamada ziyareti kınadığını belirtmişti. Savunma Bakanlığı da Tayvan çevresinde “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini bildirmişti.