Çin Tayvan'ı işgal edecek mi?

ABD ve Çin'in Asya Pasifik'te karşılıklı adımları sürerken muhtemel bir Tayvan savaşında ortaya çıkabilecek senaryolar, American Enterprise Institute tarafından değerlendirildi.

Washington merkezli önde gelen politika araştırma kuruluşu American Enterprise Institute, Çin'in Tayvan'ı işgal etmesi durumunda ABD'nin yanlış türden olası bir çatışmaya hazırlandığını iddia etti.

112

American Enterprise Institute tarafından yayınlanan "Defending Taiwan" başlıklı kitapta, Washington'un kısa sürede Çin'in Tayvan'ı işgal edeceğinin öngördüğü vurgulandı.

212

Kısa ve coğrafi olarak yerel bir savaşın yanlış tahmin olduğunu iddia eden AEI araştırmacıları, Pentagon'un "uzun süreli bir çatışma" seçeneğini değerlendirerek politika üretmesi gerektiğini savundu. 

AEI'nin kıdemli uzmanlarından Hal Brands ve Michael Beckley'e göre, "En endişe verici senaryoda, Pekin sürpriz bir füze saldırısı düzenleyerek yalnızca Tayvan'ın savunmasını değil, aynı zamanda Batı Pasifik'teki birkaç büyük üste yoğunlaşan Amerikan deniz ve hava kuvvetlerini de vuracak" dedi.

412