Tayvan Hong Kong modelini reddetti

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Tayvan ile Çin arasında ipler gerilmişti. İki ülkeden de çarpıcı hamleler art arda geldi.

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Tayvan'ı ziyaretinin ardından Çin bölgede askeri tatbikat başlatmış ve Tayvan söz konusu tatbikatın bir işgal hazırlığı olduğunu dile getirmişti. 

Çin ordusu, 'süresi uzatma' kararı aldığı askeri tatbikatların sonlandırıldığını ancak bölgede düzenli devriyelerin devam edeceğini açıkladı. 

Çin Halk Kurtuluş Ordusu'nun Doğu Hareket Sahası Komutanlığı'ndan yapılan açıklamada, "çeşitli görevleri başarıyla tamamladığı ve birliklerin bütünleşik savaş kabiliyetini etkili şekilde test ettikleri" ifadeleri kullanılarak, "Bölgesel güçler Tayvan Boğazı'ndaki değişiklikleri dikkatle takip ederek savaş için eğitim ve hazırlıklarına, Tayvan Boğazı yönünde düzenli savaş hazırlık devriyesi organize etmeye ve kararlılıkla ulusal egmenliğini ve toprak bütünlüğünü savunmaya devam edecektir" denildi.

ÇİN'DEN GERİ ADIM GELDİ

Tayvan Dışişleri Bakanlığından yapılan açıklamada, Pekin yönetiminin "bir ülke, iki sistem" modeli reddedildi. Bakanlık sözcüsü Joanne Ou, başkent Taipei'de düzenlediği basın toplantısında, yalnızca Tayvan halkının ülkenin geleceğine karar verebileceğinin altını çizerek, Çin'in Pelosi'nin ziyaretini "Tayvan halkının gözünü korkutmak için yeni bir normallik yaratma bahanesi" olarak kullandığını vurguladı. 

Euronews'te yer alan habere göre, Taepei'den gelen açıklamaların ardından Çin adanın kontrolünü ele geçirmesi halinde Tayvan'a asker veya yönetici göndermeme sözünü geri çekti. Çin Devlet Başkanı Xi Jinping'in daha önce teklif edilenden daha az özerklik verileceğine işaret etti.