Çin'in kaç nükleer silahı var?

ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Tayvan'da geniş çaplı bir askeri tatbikata başlayan Çin'in kaç nükleer silahı var?

ABD'nin Tayvan politikası uzun süredir Çin ile yaşanan gerilimin de temelini oluşturuyor. Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin Pekin yönetiminin tüm baskısına rapmen Tayvan'ı ziyaret etmesi askeri tatbikat ile karşılık bulmuştu. 

Tayvan'a havadan ve denizden tatbikat başlatan Pekin yönetiminin askeri güç göstergesi ve balistik füzeleri ateşlemesi hem Asya'da yeni bir savaş korkusunu tetikledi hem de Çin'in nükleer silahlarını bir kez daha gündeme getirdi. 

Independent Türkçe'de yer alan habere göre, Rusya ve ABD'nin ardından tahminen 350 silahla Çin, dünyanın en büyük üçüncü nükleer cephaneliğine sahip. 

İlk olarak Soğuk Savaş döneminde nükleer silah geliştirmeye başlayan ve 2020 yılından bu yana cephaneliğine 30 nükleer silah daha katması bekleniyor.

Çin askeri envanterinde:

- 5 bin 400 tank
- 3 bin 200'ün üzerinde hava taşıtı
- 59 denizaltı
- 86 donanma gemisi
- 10 binin biraz altında ağır silah bulunuyor.

Hipersonik silahlar ile de 2021 yılına damga vuran Çin'in 2030'a kadar binden fazla nükleer silaha sahip olmasından endişe ediliyor. 

Military Balance 2022 verilerine göre, Pekin yönetiminin kendi topraklarından saydığı Tayvan'ın 69 binlik ordusuna karşılık iki milyondan fazla askeri bulunuyor.