Çin'den Tayvanlı yetkililere yeni yaptırımlar

ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından 'Tek Çin' politikası kapsamında Pekin yönetimi Tayvanlı yetkililere yeni yaptırımlar uygulama kararı aldı.

Nancy Pelosi'nin ziyaretinin ardından Kongre üyeleri Tayvan'a gitmişti. ABD'nin Tayvan ziyaretlerinin artmasının ardından Pekin yönetimi Tayvanlı siyasi figürlere vize yasakları getirdi ve farklı yaptırımlar uygulama kararı aldı. 

Çin'in yaptırım kararı aldığı yetkili isimler arasında Tayvan'ın ABD büyükelçisi Bi-khim Hsiao ve Tayvanlı milletvekilleri Ker Chien-ming, Koo Li-hsiung, Tsai Chi-chang, Chen Jiau-hua ve Wang Ting-yu ile eylemci Lin yer alıyor.

Hâlizhazırda Çin'in yaptırım listesinde yer alan Tayvan Başbakanı Su Tseng-chang, Yasama Meclisi lideri You Si-kun ve Dışişleri Bakanı Joseph Wu'nun daha fazla kısıtlama ile karşı karşıya kalması bekleniyor. 

Yaptırım kararı alınan isimlerin ayrıca Çin anakarası ile birlikte Hong Kong ve Makao'ya da seyahat etmeleri ve bu bölgelerdeki kişi ve kuruluşlarla herhangi bir kişisel ve kurumsal bağlantı kurmaları da yasaklanacak.