Çin Tayvan destekçilerini cezalandıracak

Çin, Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyen insanlar için ilk kez somut bir ceza uygulanacağını dile getirdi. Yetkililer ise cezaların müebbet hapse kadar gidebileceğini belirtti.

Pekin’de bulunan Tayvan İşleri Ofisi, cuma günü “Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyenler cezai olarak sorumlu tutulacak” açıklamasını yaptı.

Kurumdaki yetkililerden biri ise Pekin ile Taipei arasında artan gerilim sebebiyle Çin’in Tayvan’ı destekleyen insanları müebbet hapis cezasına çarptırabileceğini aktardı.

Çin, bu kararı ile Tayvan’ın bağımsızlığını destekleyen insanlara ilk kez somut bir ceza uygulanacağını dile getirdi.

Tayvan’ın bağımsız bir ülke olmadığını ve Çin’in bir parçası olduğunu savunan Pekin yönetiminin uzun yıllardır Tayvan’a karşı baskısı sürüyor. ABD’nin Tayvan’ı desteklemesi ve silah satışlarıyla birlikte Pekin ve Taipei arasındaki gerilim de üst seviyelere çıktı.

Çinli yetkililer, cuma günü yaptıkları açıklamada, Tayvan Başbakanı Su Tseng-chang, Parlamento Başkanı You Si-kun ve Dışişleri Bakanı Joseph Wu'yu "Tayvan'ın bağımsızlığını inatla destekleyen kişiler" olarak adlandırdı. Kara listeye alınan bu kişilerin Çin’e girmelerine izin verilmeyeceği ve cezai işlem uygulanacağı belirtildi.

Öte yandan, Tayvan’ı destekleyerek bu listeye eklenen kişi ve kuruluşların da Çin’de cezaya maruz kalacağı ve ticari faaliyetlerinin engelleneceği ifade edildi.

Tayvanlı birçok şirket, Çin ile iş yapıyor ve Tayvanlı politikacılar da seçim kampanyalarını finanse edebilmek için bu şirketlerin bağışlarını kullanıyor.

Tayvan İşleri Ofisi Sözcüsü Zhu Fenglian, Çin ile iş yapan bu kişilere karşı “gerekli önlemlerin” alınacağını vurguladı.

Fenglian, Çin'in Tayvan'ın bağımsızlığını destekleyenlere vermek istediği mesajı aktarırken, "Atalarını unutan, vatana ihanet eden ve ülkeyi bölenlerin sonu asla iyi olmayacak. Halk tarafından reddedilecek ve tarih tarafından yargılanacak” ifadelerini kullandı.