Çin'de güvenlik uzmanları bulduğu 'açık'ları hükümete bildirecek

Çin hükümeti, siber saldırıların artmasının ardından güvenlik açıklarına ilişkin yeni kararlara imza attı. Uzmanlardan, buldukları açıkları hükümete bildirmeleri istendi.

Pandemi ile birlikte siber saldırılarda büyük bir artış yaşandı. Özellikle ABD'de gerçekleştirilen saldırılardan milyonlarca kullanıcı ve dev şirketler etkilendi.

Siber güvenlik yasalarını sıkılaştırma kararı alan Pekin yönetimi ve Çin Komünist Partisi, önlemleri duyurdu. Söz konusu düzenlemelere göre, dijital sistemlerde açık bulan Çin siber güvenlik uzmanları, buldukları açıkları hükümete bildirecek.

Açıkların giderilmesi için yapılacak olan işlemlere de Çin hükümeti karar verecek. Ürünün üreticisi dışında “yurtdışı kurum veya şahıslara” bilgi verilemeyecek. Uzmanların buldukları açıkları satmalarının da önüne geçilecek.

Pekin yönetimi ayrıca Çin dışındaki Çinli müşteriler hakkında veri depolaması yasakladı. Yakın zamanda ABD borsasına giriş yapacak olan araç çağırma hizmeti Didi Global Inc. dahil şirketler , veri güvenliği konusunda açık bir biçimde uyarıldı.