ABD ve Çin arasında aşı kartı gerilimi: Binlercesine el konuldu

Koronavirüs ile mücadelenin birincil önceliği haline gelen aşı, ülkelerin bir numaralı gündem maddelerinden birini oluşturuyor. ABD, ülkede delta varyantının artmasının ardından önlemlerini sıkılaştırırken, Çin'den geldiği iddia edilen binlerce sahte aşı kartına el konuldu.

Covid-19 aşıları pandemi ile mücadelede önemli yer tutarken aşı karşıtları da çeşitli yasa dışı yollara başvurmaya devam ediyor. 

İnternet üzerinden sahte aşı kartı basan şirketlerin sayısı her geçen gün artıyor. Aşı olmak istemeyenlerin başvurduğu yöntem, sahte aşı kartı basanlara binlerce dolar ödüyor. 

Son olarak ABD gümrüğünde binlerce sahte aşı kartı ele geçirildi. Çin menşeili web sayfaları üzerinden elde edildikleri düşünülen aşı kartları kamuoyu ile de paylaşıldı. 

ABD Gümrük ve Sınır Koruma biriminden yapılan açıklamaya göre, titz bir takip sonrasında ele geçirilen sahte aşı kartlarının hemen hepsinin Çin'in Shenzhen kentinde üretildiği tespit edildi. 

Son olarak mayıs ayında FBI sahte aşı kartlarına ilişkin uyarılarını yinlemiş ve cezalara ilişkin bilgiyi ülke genelinde duyurmuştu. 

eBay, Etsy, Facebook, Amazon ve Twitter dahil olmak üzere tüm büyük sosyal ağlar üzerinden yapılan sahte aşı kartı satışları da yakından takip ediliyor. 

Uzmanlar Telegram üzerinden de yaygın biçimde sahte aşı kartı satışı yapıldığına dikkat çekerken, ABD'de vaka sayılarında yaşanabilecek patlama nedeniyle ülkeler arasında gerilim tırmanıyor.