Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Rusya ile ilişkileri değerlendirdi

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Çin Devlet Başkanı Xi Cinping’in Moskova ziyareti hakkında değerlendirmelerde bulundu.

Çin Dışişleri Bakanı Qin Gang, Moskova ile Pekin arasındaki yakınlaşmanın, liberal demokrasilere karşı otoriterliğin ittifakı olduğu görüşüne karşı çıktı.

Qin Gang, “Bugünün çatışması demokrasi ile otoriterlik arasında değil, küresel adalet ile güç siyaseti arasında” ifadelerini kullandı.

Qin Gang, Devlet Başkanı Xi Cinping’in dün sona eren Rusya ziyareti hakkında yaptığı değerlendirmede, Pekin ve Moskova’nın dünyada artan tek taraflılığa ve hegemonya girişimlerine karşı stratejik koordinasyonu güçlendirmesinin önem taşıdığını söyledi.

Çin Dışişleri Bakanı, Pekin ve Moskova’nın, küresel yönetimi uluslararası toplumun beklentilerine göre yönlendirmek ve “ortak geleceği paylaşan topluluğu” inşa etmek için birlikte çalışması gerektiğini belirtti.

Qin Gang, Devlet Başkanı Xi’nin, “ortak geleceği paylaşan topluluk” fikrini, ilk kez 10 yıl önce bir başka Rusya ziyareti esnasında Moskova Devlet Uluslararası İlişkiler Enstitüsünde yaptığı konuşmada dile getirdiğini hatırlattı.

Çin Dışişleri Bakanı, “Pekin ve Moskova, çok kutuplu bir dünyayı ve uluslararası ilişkilerin daha demokratik hale gelmesini savunuyor. Bu, uluslararası eşitlik ve adalet talepleri ile örtüşüyor” ifadelerini kullandı.