Çin'de nüfus krizi: 3 çocuğa izin verilecek

Dünyanın en kalabalık ülkesi Çin, ülke nüfusunun hızla yaşlandığının tespit edilmesinin ardından aile planlamasına yönelik politikalarını gevşetiyor.

Çin, yaklaşık 40 yıldır dünyanın en katı aile planlaması olan ve yalnızca tek çocuk sahip olunmasına izin verilen politikayı uyguladı. Ardından yaşlanan işgücü ve ekonominin durgunlaşmasına yönelik endişeler nedeniyle 2016 yılında “iki çocuk” şeklinde bu politikayı düzenledi.

112

Ülkede yapılan son nüfus sayımının nüfusun hızla yaşlandığını göstermesinin ardından Çin, aile planlama politikasını çiftlerin üç çocuk sahibi olmasına izin verecek şekilde yeniden gevşetti.

212

NÜFUSTA REKOR SEVİYEDE DÜŞÜŞ

Çin Ulusal İstatistik Bürosu’nun geçen ay yaptığı açıklamada, hükümetin çiftleri çocuk sahibi olmaya teşvik etme çabalarına rağmen, Çin'in yıllık doğumlarının azalmaya devam ettiği ve 2020 yılında 12 milyon ile rekor düşük seviyede düşüş yaşandığı belirtildi.

NÜFUS KRİZİ KAPIDA

Ülke nüfusundaki bu göstergeler, Başkan Xi Jinping ve lideri olduğu Komünist Parti’yi alarma geçirdi. Çin’deki nüfusun hızla yaşlanması, 2050 yılında yüz milyonlarca yaşlı vatandaş ve onların bakımını destekleyemeyecek kadar az sayıda çalışan insanın olduğu demografik bir krizin yaklaştığını gösteriyor.

412