Küresel tedarik zinciri yeniden kırıldı

Çin’de koronavirüs (Covid-19) karantina uygulamasının yeniden uygulanmaya başlanması tedarik zincirindeki aksamayı artırdı.

Çin’in 27 kentinde yeniden koronavirüs (Covid-19) tespit edilmesinin ardından sıkı karantina önlemlerinin yeniden uygulanmaya başlanması, tedarik zincirinde 2021 yılında yaşanan aksamaların artmasına neden oldu.

Küresel denizciliğin henüz çıktığı aksamaların yeniden yaşanması, limanlardaki uzun bekleme süreleri ve tedarikteki gecikmeler krizin derinleşmesinde önemli rol oynadı.

Koronavirüs ile birlikte kuş gribi nedeniyle de bir kişinin hayatını kaybettiği Çin’in özellikle Şangay kentinde kısıtlamalar bir miktar hafifletilse de üretimin merkezi olan şehirlerin tamamen kapalı olması yaz aylarında yaşanacak büyük problemlerin de habercisi.

Rusya’nın Ukrayna’yı işgalinin ardından artan gıda krizi ile birlikte Çin’deki kapanmalar Avrupa ve ABD’yi sarsmaya devam ederken küresel tedarik zincirini inceleyen Project44’ten elde edilen verilere göre, Çin ile Avrupa ve ABD arasında yaşanan sevkiyat gecikmeleri Şangay’ın kapatıldığı mart ayından bu yana dört katına çıktı.

2020’nin son günlerinden 2022 Nisan’ına kadar geçen zamanda Çin’den Seattle limanına ulaşması beklenen gemilerin gecikme süresi bir günden dört güne ulaşırken Aralık 2021’den itibaren kısa süreli düzeltmelerin aksaması üretimi zorlamaya devam ediyor.