Çin tarihte ilk kez petrol rezervlerini satıyor

Çin, ülkedeki enerji maliyetlerinin artmasıyla fiyatları düşürmek için ilk kez stratejik petrol rezervlerini satmaya başladı.

Dünyanın en büyük petrol ihracatçısı ve ikinci en büyük üreticisi olan Çin, pazardaki fiyatları düşürmek amacıyla stratejik rezervinde tuttuğu petrolü satmaya başladı.

Devlet Tahıl ve Malzeme Rezervleri Bürosu tarafından perşembe günü yapılan açıklamada, ulusal rezervden partiler halinde ham petrol satılacağı belirtildi. Petrolün rafineri ve petrokimya şirketlerine satılması planlanıyor.

Petrol fiyatları, Çin’in açıklamasının ardından iki haftanın en düşük seviyesine geriledi. Brent yüzde 1,6 düşerken, ABD petrolü ise yüzde 1,7 düştü.

Pekin hükümeti ne kadar miktarda petrol satılacağını açıklamadı. Ancak petrol, ülke ekonomisine güç sağlaması açısından Çin için kritik öneme sahip.

Çin rezervleri hakkında güncel veri bulunmuyor. 2017 yılında yapılan açıklamalara göre, ülke çağında 37,7 milyon ton kapasiteli dokuz büyük rezerv üssü kuruldu. Ayrıca Çinli yetkililer, 2020 yılı sonuna kadar acil durum stokunda 85 milyon ton petrole sahip olmak istediklerini açıkladı. Bu da neredeyse dünyanın en büyük yedek petrol arzına sahip ABD’nin stratejik petrol rezervinde tuttuğu miktara denk geliyor.