Tayvan bağımsızlığına Çin bir kez daha gölge düşürdü

Dünyada az sayıda ülke tarafından bağımsızlığı tanınan Tayvan’ın, NASA’nın Mars sitesinde, ülkeler kategorisinde gösterilmesinin ardından, Çin tarafından tepkiler geldi. Tepkilerin ardından NASA geri adım attı. NASA, Çin’in tepkileri üzerine Tayvan’ı ülke listesinden çıkararak lokasyon olarak gösterdi.

Amerikan Ulusal Havacılık ve Uzay Dairesi (NASA), Mars projesi internet sitesindeki ülkeler haritasında Tayvan’a yer vermesi beraberinde tepkileri getirdi. Tayvan’ı ülke olarak gösteren NASA’ya Çin’den yanıt gecikmedi. Tayvan’ı Çin anakarasının bir parçası olarak kabul eden Pekin yönetimi, NASA’dan yaptığı yanlışı düzeltmesini talep etti.

Pekin sözcüsü Zu Fenglian, NASA’yı “Tek Çin ilkesini ihlal etmekle" suçlarken, medyada da benzer haberler yer aldı. Nitekim Pekin yönetimine yakın People’s Daily gazetesinin sitesinde yer alan yorumlarda, NASA’nın “affedilemez bir hata yaptığı” kaydedildi.

Çin hükümetinden gelen tepkinin ardından NASA, 2026’da düzenlemeyi planladığı Mars seyahati için başvuruları kabul ettiği sitede Tayvan’ı ülke statüsünden çıkardı ve “lokasyon” olarak niteledi.

NASA’nın dışında daha önceleri de bazı yabancı şirketler ve kurumlar Tayvan’ı ülke statüsünde değerlendirerek Çin’in tepkisini çekmişti. Amerika’daki havayolu şirketleri, Çin’in tepkileri üzerine Tayvan’dan ülke olarak bahsetmeye son vermişti. Aynı yıl otel zinciri Marriott International internet sitesi, Tayvan’ı ülkeler sekmesinde göstermesinin ardından Çin’de engellenmişti.

1949’DA ÇİN CUMHURİYETİ İLAN EDİLDİ

1945-49 yıllarında Çin’deki iç savaşı sırasında Komünistlere karşı yenilen milliyetçiler Taycan adasına kaçarak burada Çin Cumhuriyeti’ni ilan etmişti. Anakarada ise iç savaşı kazanan komünistler önderliğinde Çin Halk Cumhuriyeti kuruldu. Tayvan ve anakara kendisini asıl Çin olarak tanımlıyor. Fakat uluslararası kamuoyunda Çin olarak yaygın kabul gören devlet; Çin Halk Cumhuriyeti. Tayvan'ın bağımsızlığıysa az sayıda ülke tarafından tanınıyor.