Çin ABD'ye karşı gemi maketleriyle hazırlanıyor

ABD’nin yayınladığı uydu görüntüleri, Çin’in çölde Amerikan donanmasına ait savaş gemisi maketi inşa ettiğini ortaya koydu. Çin’in ABD ile gireceği bir çatışma ihtimaline karşı maketleri kullandığı tahmin ediliyor.

Amerika Birleşik Devletleri Deniz Kuvvetleri Enstitüsü (USNI) tarafından incelenen Maxar uydu görüntüleri, Çin ordusunun muhtemel bir hedef tatbikatı için ABD Donanması uçak ve savaş gemisi şeklinde maketler kullandığını ortaya koydu.

Çin’in kuzeybatısındaki Sincan bölgesinden alınan uydu görüntüleri, ABD Donanması için geliştirilen Ford sınıfı bir uçak gemisinin ve Arleigh Burke sınıfı güdümlü füze savaş gemisinin tam ölçekli şekillerini gösteriyor.

Bağımsız kuruluş USNI’ye göre maketler, Taklamakan Çölü’ndeki bir bölgede yer alıyor. Ayrıca bölgenin daha önceden balistik füze testi için kullanıldığı da belirtildi.

USNI, Çin’in ABD Donanması’ndaki gemilere karşı yeni silahlar geliştirmeye odaklandığını vurguladı.

Pentagon Sözcüsü John F. Kirby, pazartesi düzenlediği basın toplantısında, ABD Savunma Bakanlığı’nın maketlerle ilgili çıkan haberleri duyduğunu, ancak özgür ve açık bir Hint-Pasifik bölgesini desteklediklerini söyledi.