Çin, Litvanya ile diplomatik ilişkilerin seviyesini düşürme kararı aldı

Çin, Tayvan’ın kendi adıyla diplomatik temsilcilik açmasına onay veren Litvanya ile diplomatik ilişkilerin derecesini düşürme kararı aldı.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Litvanya ile diplomatik ilişkilerin büyükelçinin altında, maslahatgüzar düzeyinde devam edeceği belirtildi.

Bakanlık, daha önce yaptığı açıklamada, Tayvan Temsil Ofisi adıyla kurulan temsilciliğin Çin ve Tayvan’ın ayrı olduğuna dair yanlış bir izlenim yarattığı, “Tek Çin” ilkesini ihlal ettiği ve Litvanya’nın Çin Halk Cumhuriyeti ile diplomatik ilişkilerini kuran bildirideki siyasi taahhüde aykırı olduğunu dile getirmişti.

Açıklamada, söz konusu kararın Çin’in egemenliğine ve toprak bütünlüğüne zarar verdiği, Çin’in iç işlerine ağır bir müdahale olduğu belirtilmişti.

Açıklamada, “Çin hükümeti, bu son derece elim kararı güçlü şekilde protesto ediyor. Hükümet, Çin’in ulusal egemenliği ile toprak bütünlüğünü korumak için tüm gereken tedbirleri alacaktır. Litvanya tarafı ortaya çıkacak tüm sonuçlardan sorumludur” ifadelerine yer verilmişti.

Litvanya hükümetinden yanlışı derhal düzeltmesi talep dilen açıklamada, “Dünyada tek bir Çin vardır, Tayvan onun ayrılmaz bir parçasıdır. Çin Halk Cumhuriyeti, hükümeti, tüm Çin’i temsil eden tek meşru hükümettir” denilmişti.