Çin'den kuraklığa önlem: "Bulut tohumlama" tekniği kullanılacak

Dünya genelinde iklim krizi nedeniyle kuraklık her geçen gün artarken Çin, modern teknolojiler ile yağmur yağdıracak.

Modern teknolojiler ile iklim krizini aşmaya çalışan Çin, son dönemde yaşanan şiddetli kuraklık ile mücadele etmek için 'bulut tohumlama' tekniğini kullanacak. 

BBC'de yer alan habere göre, Pekin yönetimi Yangtze Nehri'nde gerçekleştirilecek uygulama ile özel uçakların bulutlara gümüş iyodür enjekte etmesini sağlayacak. Söz konusu teknik ile bulutlarda "buz kristalleri" ve "buz çekirdekleri" adı verilen küçük parçacıklar oluşturulacak. 

Çin Su Kaynakları Bakanlığı tarafından uygulamaya ilişkin açıklamasında, Kuraklık, kırsal nüfusu, hayvancılık için mevcut olan içme suyu miktarını ve ekinlerin büyümesini olumsuz etkiliyor” ifadelerine yer verildi. 

Çin'in onlarca şehrinde sıcaklıklar 40 santigrat dereceye kadar yükselmiş, son 60 yılın en kurak dönemi geçirilmişti. Pekin'deki Tsinghua Üniversitesi tarafından yürütülen ve geçen aralık ayında yayınlanan bir araştırmada, “Pekin, Çin Komünist Partisi'nin 1 Temmuz 2021'deki 100. yıl kutlaması öncesinde gökyüzünün açık olması için ‘havayı ayarlamayı’ başardı” denilmişti.