Kripto para madencilik raporu: 2020

Fiziksel paraların yerini alması düşünülen kripto paraların üretiminde madencilik adı verilen bir teknik kullanılıyor. Ülkelerin kendi arasındaki kripto para madencilik rekabetinde hangi ülke zirvede bulunuyor? Kripto paran ve madenciliğin geleceğinde bizleri neler bekliyor? Detaylar haberimizde…

Kripto para üretimi, yapılan transferlerin onaylanması ve kalıcı olarak herkesin erişimine açık blokzincire yazılması için yapılan matematiksel doğrulama işlemine kripto para madenciliği adı verilir. Örnek vermek gerekirse eğer nasıl muhasebeciler mali kayıtlarını fiziksel bir defterde tutuyorlarsa blokzincirde de dijital bir defter üzerine kaydedilmektedir. 

111

MADENCİLİK MEKANİZMASI NASIL İŞLİYOR?

Kripto para işlemleri güçlü bir şifreleme yöntemiyle korumaya alınmaktadır. Bu da ağı ve işlemleri siber saldırılardan korumak içindir. Bu şifrelemeyi yapmak ve ağı korumak için madenci gereken yazılımı kullanmalıdır. Teknik anlamda madencilik yapabilmek içinde güçlü masaüstü bilgisayar donanımlarına sahip olmak gerekmektedir. Madencilik bilgisayar oyun teorilerini baz alarak çalışır. Katılımcı ne kadar çok olursa ve işlem gücü ne kadar yüksek olursa madencilikte bir o kadar zorlaşır. Bitcoin madenciliği tamamen bilgisayarın işlem gücüne bağlı bir aktivite olduğu için ne kadar güçlü bir işlem gücüyle ağa katılırsanız kazanma ihtimaliniz o kadar artar.


211

New York merkezli dijital finans ve kripto para araştırmaları yapan Bitooda’nın hazırladığı yeni rapora göre, Çin küresel Bitcoin madencilik kapasitesinin yüzde 50’sini tek başına çekiyor. ABD’nin payı ise yüzde 14 dolaylarında. 

KRİPTO PARA MADENCİLİKTE ÇİN ZİRVEDE

FMR olarak bilinen Fidelity Management Research’ın desteğiyle hazırlanan 15 Temmuz tarihli raporda Bitooda, madenciler, teçhizat üreticileri ve bayilerle “BTC madencilik kapasitesinin en yüksek olduğu alanları belirlemek için” gizli görüşmeler de dahil olmak üzere çeşitli kamu kaynaklarını inceledi. Anonimlik koşuluyla sağlanan fiyat verileri ile 67 tesis (~3 gigawatt güç kapasitesi) dahil 153 maden sahasında ~4.1 gigawatt (GW) gücün lokasyonunu tespit edebildik. Şeklinde yer aldı. 

411