Çin, Covid-19'u bilerek mi yayıyor?

Çin, SARS ve MERS virüslerinin ardında yeni tip koronavirüs (Covid-19) ile bu kez tüm dünyayı etkisi altına aldı. Dünya genelinde 179 ülkede görülen virüs, binlerce kişinin ölümüne neden olurken, Çin'in virüsü bilerek yaydığı iddiaları ve Çin hakkındaki spekülasyonlar da gün geçtikçe artıyor. Peki, Çin Covid-19'u bilerek mi yayıyor?

Çin’in Wuhan kentinden dünyaya yayılan yeni tip koronavirüs (Covid-19) dünyayı etkisi altına almaya devam ederken, virüse dair spekülasyonlar da bitmiyor.

Covid-19’a dair ilk iddia, Çin’in kuluçka süresini ve virüsün yayılma hızı ve vaka sayısına dair verileri gizlediği yönündeydi. Birleşmiş Milletler’e çağrı yapan ülkeler Çin’e yaptırım uygulanmasını talep ederken, Çin virüsün ABD tarafından ülkede yayıldığını duyurdu.

Hemen ardından sosyal medyada yer alan ve geniş yankı bulan iddiada ise, ABD’li bilim insanı Dr. Charles Lieber’in laboratuvarda üreterek Çin’e sattığı için gözaltına alındığı yönündeydi. Dr. Lieber’in 'Covid-19 salgınının kökeni ile ilişkili olan bir Çin laboratuvarından para almak' suçlamasıyla gözaltına alındığını ileri sürüldü.

İNGİLTERE’NİN ALDIĞI TESTLER VİRÜSLÜ ÇIKTI

Başbakan Boris Johnson’un yoğun bakıma kaldırılmasının ardından yeni tip koronavirüsün (Covid-19) en fazla yayıldığı ülkelerde İngiltere’de, hükümet tarafından yapılan açıklamada, Çin’den ithal edilen tanı kitlerinde virüs bulunduğu belirtildi. Skandal, Lüksemburg merkezli bir şirketin araştırması sırasında ortaya çıktığı ve Londra, ekipmanların teslimatını iptal etti.

AVUSTURALYA’DA 12 MİLYON DOLARLIK HATALI MASKE

Avusturalya’da yetkililer, Çin’den ithal edilen virüslü ve kusurlu maskelere el koydu. Görevliler, 800 bin virüslü ya da kusurlu yüz maskesinin değerinin 12 milyon dolar olduğunu duyurdu.

İRAN İSYANDA: DÜNYAYA ACI BİR ŞAKA YAPTILAR

Çin’in skandalları, dış politikasını Pekin ekseninde yönlendiren İran’da da tepki ile karşılanıyor. Çin verilerinin sahte olduğunu belirten Sağlık Bakanı Sözcüsü, “Açıkladıkları rakamlarla dünyaya acı bir şaka yaptılar” dedi.

5G COVİD-19 YAYIYOR MU?

Yeni tip koronavirüsü (Covid-19) 5G teknolojisinin yaydığı iddiası ilk olarak mart ayında alternatif tıpçı Amerikalı doktor Thomas Cowan tarafından ileri sürülmüş, örnek olarak da Antartika ve Afrika’da virüsün yayılmadığı gösterilmişti.

İngiltere başta olmak üzere Avrupa’nın birçok ülkelerinde 5G istasyonlarına Facebook üzerinden örgütlenen gruplar tarafından saldırılar düzenlenirken, dünyanın birçok ülkesinde de 5G baz istasyonlarının kaldırılmasına yönelik sosyal medyada etiketler açılmaya devam ediyor.