Çin karbon nötr ülkesi olmak istiyor

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, BM genel kuruluna yaptığı açıklamada, Çin’in 2060’tan önce karbon nötrlüğe ulaşacağını ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde sera gazı emisyonlarının zirvesine ulaşacağını söyledi. Yapılan taahhüt, 2015’teki Paris Anlaşması’ndan bu yana küresel iklim politikalarının kilometre taşı olarak görüldü. Detaylar haberimizde…

Çin Devlet Başkanı Xi Jinping, BM genel kuruluna yaptığı açıklamada, Çin’in 2060’tan önce karbon nötrlüğe ulaşacağını ve önümüzdeki 10 yıl içerisinde sera gazı emisyonlarının zirvesine ulaşacağını söyledi. Çin cumhurbaşkanı, koronavirüs pandemisinde “yeşil iyileşme” çağrısında bulunarak, “Çin Paris Anlaşması kapsamında hedeflenen NDC’sini daha güçlü politikalar ve önlemler benimseyerek artıracak” dedi. Beklenmedik bir şekilde açık sözlü olan taahhüt, BM’nin iklim krizine karşı harekete geçme çabalarına yeni bir ivme kazandıracak ve bu, koronavirüsün bu yıl dünya toplumlarına ve ekonomilerine büyük zararlar adına iyiye işaret etmesi olarak uzmanlar tarafından değerlendiriliyor.

110

Asia Society’de eski iklim diplomatı ve kıdemli danışman olan Thom Woodroofe, “Xi’nin 2060’dan önce karbon nötrlüğü sağlama taahhüdü her şeyi değiştiriyor. Şu ana kadar ilk kez Çin’de karbonsuzlaştırma için uzun vadeli net bir hedef var” dedi. Dünyanın en büyük emisyon kaynağı Çin, daha önce sadece 2030’un en yüksek emisyonların sınırı olacağını hedeflemeyi taahhüt etmişti. Ülkenin koronavirüs krizine verdiği ekonomik yanıt, yeni kömürle çalışan elektrik santralları inşa etme planlarını da içeriyordu. Ancak geçen hafta Çin ile AB arasında gerçekleşen çevrimiçi zirvede, Pekin’in daha güçlü bir iklim duruşu alacağına dair sinyaller alınmıştı.

210

Geçtiğimiz hafta AB ise, Paris Anlaşması kapsamında 2030 itibarıyla emisyonlarda %55 azaltımı taahhüt ederek güçlendirilmiş hedeflerle öne çıktı. Çin’in güçlendirilmiş bir ulusal plan taahhüdü ise, önümüzdeki yıl yapılacak COP26 BM iklim zirvesinin umutlarını büyük ölçüde artıracak. COP26, küresel ısınmayı güvenlik sınırı olarak kabul edilen 2 derecenin altında tutmak için 2015 Paris Anlaşması’nın hedeflerine ulaşmak için son şanslardan biri olarak görülüyor.

Diğer en büyük emisyon kaynağı ABD ise, Trump’ın kararı ile, başkanlık seçimlerinden bir gün sonra 4 Kasım’da Paris Anlaşması’ndan yasal olacak çekilecek. Xi’nin konuşmasından hemen önce konuşan Trump, anlaşmayı eleştirdi ve dünyanın en büyük yayıcısı olarak Çin’e saldırdı. Trump, ikinci bir dönemi daha kazanırsa, diğer ülkeler ABD olmadan devam edeceklerine söz verdiler, ancak bu zorlu olacak. Demokrat başkan adayı Joe Biden ise, Paris Anlaşması’na yeniden katılmaya ve ABD’yi düşük emisyonlu bir geleceğe yöneltme sözü verdi. 

410