Xi Cinping 3.kez ÇKP genel sekreteri seçildi

Çin Devlet başkanı Xi Cinping, pazar günü yapılan ilk genel oturumda, üçüncü kez Çin Komünist Partisi’nin (ÇKP) genel sekreterliğine seçildi. 

Xi Cinping, düzenlenen oturumda aynı zamanda ÇKP Merkez Askeri Komisyon Başkanı oldu.

Başkanlığını Cinping’in yaptığı oturuma, 20. ÇKP Merkez Komitesi’nin 203 üyesi ve 168 yedek üyesi katıldı.

Merkez Komite; ilk oturumunda kendi içinde 25 kişilik Siyasi Büro’yu, 10 kişilik Merkezi Askeri Komisyonu, 7 Kişilik Daimi Komite’yi ve Genel Sekreteri belirledi.

Oturumda, Xi Cinping, Li Çiang, Vang Huning, Cao Lıci, Li Şi, Cai Şi ve Ding Şueşiang ÇKP Merkez Komitesi Siyasi Bürosu Daimi Komitesi üyeliğine seçildiler.

Düzenlenen oturumun ardından Devlet Başkanı Cinping basın toplantısı düzenledi.

Devlet Başkanı Cinping, Beijing’deki Büyük Halk Salonu’nda yaptığı basın toplantısında, ÇKP’nin öz reformlarla daima ilerlemesi gerektiğinin altını çizdi.

Xi, “Dünyanın en büyüğü olan asırlık partimizin öz reform yoluyla her zamankinden daha kuvvetli hale geleceğinden ve Çin halkının her zaman dayanabileceği güçlü bir omurga olmaya devam edeceğinden emin olmalıyız” dedi. 

Çin Devlet Başkanı, ÇKP üyelerinden yeni zorluklar ve sınavlar karşısında tetikte olmalarını istedi.

ÇKP Genel Sekreteri ve Devlet Başkanı Xi Cinping, Çin Halk Cumhuriyeti’nin kurucusu Mao Zıdong’dan bu yana parti liderliğini iki dönemden fazla sürdüren ilk lider oldu. 

Cinping’in 2023 Mart ayında yapılacak olan Çin Ulusal Halk Kongresi(CHUK) toplantısında üçüncü kez devlet başkanı seçilerek iktidarını üçüncü döneme taşıması bekleniyor.