Asya’nın hâkimi olma yolunda Japonya

İkinci dünya savaşından sonra jeopolitik sahnede büyük devletler arasında mücadele artık sahada savaşlar ile değil, teknolojik atılımlarla yapılmaya başlanmıştır. Çin-Japonya-Tayvan üçgeninde Japonya bölgesel ve teknolojik anlamda ne tür adımlar izliyor? 5G gibi teknolojilerde tekel mi olmak istiyor? Sizler için derledik…

Asya bölgesi uzmanlarının analizlerine göre, küresel ekonomik kriz ve durgunlukla birlikte, uzak Doğu’nun dünya ekonomisinin lokomotifine dönüşme potansiyeli güçlenmektedir. Bölge ülkeleri birbirleriyle sıkı tarihi bağlara ve çeşitli ilişkilere sahiptir. Bununla birlikte, bölgede liderlik mücadelesi ve sınır anlaşmazlıklarının sıkça gündeme gelmesi ilişkilerde gerilimin artmasına sebep olur. Bu açıdan, bölgenin önde gelen devletleri olan Japonya ve Çin arasındaki rekabet, Uzak Doğu’da süregiden jeopolitik gelişmeleri etkileyen önemli bir faktördür.

110

Japonya-Çin rekabetinin temel özelliklerinden biri olarak, uzmanlar bu iki ülkenin çeşitli konularda birbirinden geri kalmamaya çalışmasını gösterirler. Örnek olarak, 2015 yılının ocak ayında Japonya ile Avustralya arasında serbest ticaretle ilgili ikili anlaşma yürürlüğe girmiştir. Bunun ardından hemen Çin de bu yılın ikinci çeyreğinde Avustralya ile benzer bir sözleşme imzalayacağını beyan ettiği bilinmektedir. Bunlarla birlikte iki ülke arasında ada krizine sebep Tayvan’da ticari olarak bu durumlardan hep etkilenen taraf olmuştur. 

210

JAPONYA’DAN HUAWEI’YE BÜYÜK RAKİP GELİYOR!

Japonya’nın en önemli telekomünikasyon şirketi NTT, iletişim mobil ve kurumsal altyapı telekom sektöründe dev olan Huawei’nin yerine geçebilecek bir telekom/donanım şirketinin 600 milyon dolarlık hissesini satın alıyor. NTT’nin dünyanın üç numaralı telekom devi olduğu 5G ağları için donanım yaptığı bilinmektedir.

ABD, HUAWEI VARLIĞINDAN RAHATSIZ!

Trump yönetimi Huawei’in ABD müttefiklerine 5G desteği sağlama konusundaki engelleme kampanyalarına devam ediyor. Huawei dışında iki 5G donanımı sağlayıcı dev ise Ericsson ve Nokia. NTT’den Jun Sawada Huawei’nin bugünkü koşulları Japonlara uluslararası piyasada etkin olabilmesi için bir fırsat veriyor dedi. Yüksek ihtimalle Çin-ABD ilişkisi kötüleşmeye devam edecek. Bu uluslararası ilişkiler ortamında bir lidere dönüşmemiz gerekiyor. ABD yetkilileri buna ek olarak Huawei’nin işlevini kesebilecek ABD’li şirketlerin birleşmesi konusundaki fikirlerini dile getiriyor.

410