Tayvan Savunma Bakanlığı: “Çin adaya 39 savaş uçağı gönderdi”

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, Çin ordusunun, 24 saatlik güç gösterisi yaparak adanın çevresine 39 savaş uçağı ve 3 savaş gemisi gönderdiği belirtildi.

Tayvan Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada, çarşamba sabah 6 ile perşembe sabah 6 arasında 30’dan fazla Çin uçağının, geçmişte her iki tarafça zımnen kabul edilmiş gayriresmi sınır olan Tayvan Boğazı’nın orta hattını geçtiği kaydedildi. 

Sputnik’in aktardığına göre, Tayvan’ın sunduğu uçuş modellerinin şemasına göre uçaklar Başi Kanalı üzerinden adanın güneybatısına uçup güneydoğusuna geçtikten sonra aynı yönden geri döndü.

Çin uçakları arasında 21 J-16 savaş uçağı, 4 H-6 bombardıman uçağı, denizaltısavar ve havada yakıt ikmal uçaklarının bulunduğu belirtildi.

Açıklamada, donanma gemileri ve karadaki füze sistemleri aracılığıyla Çin’in hareketlerinin izlendiği kaydedildi.

Pekin hükümeti, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin ağustos ayında Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrası adayı ablukaya alan devasa askeri tatbikatlar düzenlemişti.

Çin, yabancı hükümetlerin adaya yaptığı ziyaretleri fiilen Tayvan’ın bağımsızlığını tanıma ve Tayvan üzerinde egemenlik iddiasında bulunduğu “Tek Çin” politikasına meydan okuma olarak görüyor.