Çin'deki e-ticaret düzenlemesine dair dikkat edilmesi gerekenler

Şanghay’daki Jiaotong Üniversitesi’nde Hukuk Fakültesi Öğretim Üyesi olan Avukat Dr. O. Sabri Durak, 1 Eylül 2021’de Çin’de yürürlüğe girecek “Veri Güvenliği Kanunu” hakkında bilgi verdi. Durak, Türk ihracatçılarını da ilgilendiren kanunla ilgili 5 maddeye dikkat çekti.

Dünya’nın en büyük e-ticaret pazarına sahip Çin’de e-ticarete dair yeni düzenlemeler 1 Eylül 2021’de yürürlüğe girecek. Türk Çin Kültür Derneği bünyesindeki Çin İş Kulübü’ne konuk olan Şanghay’daki Jiaotong Üniversitesi Koguan Hukuk Fakültesi’nde Öğretim Üyesi olan Avukat Dr. O. Sabri Durak, yeni düzenlemeleri değerlendirdi.

Durak, 1 Ocak 2019’da yürürlüğe giren “E-ticaret Kanunu” ile tamamlayıcı nitelikte olan kanunun, e-ticaret platformları üzerinden mal ve hizmet satılmasında yeni bir dönem açtığını vurguladı. Kanuna dair beş önemli maddeye dikkat çeken Durak, Çin’e mal satacak girişimcilerin Çin’deki ilgili makamlara kendisini veya işletmesini tescil ettirmesi gerektiğini belirtti.

Ayrıca satıcı veya hizmet sağlayıcının lisans ve ruhsat gibi belgelerini platform üzerinden kamuya beyan etmesi isteniyor.

Yeni mevzuata göre e-ticaret platformundan çıkmak isteyen satıcılar, en az 30 gün önceden bildirerek tüketiciyi mağdur etmeyecek şekilde üyeliklerini sonlandıracak.

Satış sürecine dair tüm adımlar (ürünün hazırlanması, kargoya verilmesi vb.) ise hazırlanarak e-ticaret platformunda yayınlanacak.

OLUMSUZ YORUMLAR SİLİNEMEYECEK

Tüketicilerin korunmasını amaçlayan e-ticaret düzenlemesinde ürün veya hizmetlere dair yapılan olumsuz yorumların silinmesi de engellendi. Şeffaflık ve hizmet kalitesinin yükseltilmesi kapsamında tüketicilerin her türlü bilgi, belge ve yoruma ulaşabilmesi sağlanacak.

Avukat Dr. Durak, dünyanın en büyük e-ticaret pazarının Çin’de olduğunu hatırlatarak, Türk girişimcilerin yapması gerekenleri sıraladı. Öncelikle markaların tescil edilmesi gerektiğini vurgulayan Durak, yeni düzenlemelere göre altyapı hazırlanmasına ve uyum sürecinin sağlanmasına vurgu yaptı.