Çin ile İsrail arasında serbest ticaret anlaşması mı imzalanacak?

İkili ilişkileri sık sık gündeme gelen ve ABD'nin en yakın müttefiklerinden olan İsrail ile Çin arasında serbest ticaret anlaşması imzalanacağı iddia edildi.

ABD'nin en yakın müttefiki olan İsrail Orta Doğu ülkeleri ile ilişkilerinde yeni bir dönem başlatırken 2022 yılı içerisinde Asya'ya da uzanabilir. 

AA'nın South China Morning Post gazetesinden aktardığı habere göre, İsrail'in Pekin'deki Çin Ekonomik Misyonu'nun Başkanı Esti Ayalon-Kovo, tarafların düzenli çevrim içi müzakereleri sürdürdüğünü ve 2022 yılı içinde imzalanacağı iddia edilen Serbest Ticaret Anlaşması'nın "son aşamalarda" olduğunu belirtti.

Söz konusu anlaşma ile iki ülke arasındaki ticaretin geliştirilmesini planladıklarını belirten Ayalon-Kovo, "İki taraf da anlaşmanın en kısa sürede neticelenmesi için çaba sarf ediyor. Bu anlaşma, İsrail'den yeni ihracatçıların Çin'e mal satmasını sağlayacak" dedi.

İki ülke arasındaki müzakerelerin olumlu sonuçlanması halinde Çin'in bir Orta Doğu ülkesi ile imzaladığı ilk Serbest Ticaret Anlaşması olacak.

Çin devlet medyasındaki haberlere göre, Pekin ile Tel Aviv arasındaki Serbest Ticaret Anlaşması görüşmeleri, pandeminin başından bu yana çevrim içi sürdürülüyor.