Çin ve Hindistan arasında sınır hattı için mutabakata varıldı

Çin ile Hindistan, ihtilaflı sınır hattında gerilimi düşürmek üzere 22 aydır görüşmelerini sürdürüyordu. İki taraf arasında güvenliğin ve istikrarın sağlanması için geçici uzlaşma sağlandı.

İki ülke orduları arasında kolordu komutanları düzeyinde yürütülen görüşmelerin 15. turu, Moldo-Çuşul hudut noktasının Hindistan tarafında gerçekleştirildi.

Taraflar, görüşmelerin ardından ortak açıklamada bulundu. Açıklamada, iki ülke arasındaki belirsiz sınır hattını tanımlayan Fiili Kontrol Hattı’nın (LAC) batı bölümünü oluşturan Ladakh’ın doğusundaki bölgede güvenliğin ve istikrarın sağlanması ve anlaşmazlığın çözümü için diplomatik kanallardan diyaloğun devam ettirilmesi konusunda anlaştıkları kaydedildi.

Açıklamada, en son 12 Ocak’ta gerçekleştirilen 14. tur görüşmelerde, sınırın batı bölümü konusundaki anlaşmazlıkların giderilmesinin hedeflendiği hatırlatıldı.

Ayrıca açıklamada, “İki taraf, devlet başkanlarının kalan sorunların en kısa zamanda çözülmesi için çalışılmasına yönelik talimatları doğrultusunda bölgede güvenlik ve istikrarı sağlanması konusunda mutabakata varmış, böylesi bir çözümün LAC’ın batı bölümünde barışı ve huzuru sağlayacağı ve ikili ilişkilerin ilerlemesine yardımcı olacağını vurgulamıştır” ifadelerine yer verildi.

Hindistan Ladakh bölgesindeki Galwan Vadisi’nde 15 Haziran 2020’de Hint ile Çinli askerler arasında yaşanan çatışmalarda 20 Hint askeri yaşamını yitirmişti. Çin de çıkan çatışmalarda dört askerinin hayatını kaybettiğini duyurmuştu.

Çatışmanın ardından Hindistan bölgeye karadan havaya füze savunma sistemi, Çin ise obüsler ve tanklar konuşlandırmış ve daha sonrasında sınırdaki gerilimi  düşürmek amacıyla görüşmeler başlatılmıştı.