Çin ile Elon Musk arasında uzay istasyonu gerginliği tırmanıyor

Çin, milyarder iş adamı Elon Musk’ın uzay şirketi SpaceX tarafından fırlatılan uyduların geçtiğimiz yıl uzay istasyonuyla iki kez çarpışmasının ardından Birleşmiş Milletler’e ABD’yi uyarma çağrısı yaptı.

Çin tarafından Birleşmiş Milletler Uzayın Barışçıl Amaçlarla Kullanımı Komitesi’ne (UBAKK) sunulan yakın tarihli bir raporda, uzay istasyonunun Starlink uydularıyla çarpışmasının önüne geçmek için Temmuz ve Ekim aylarında ‘çarpışma önleme kontrol önlemleri’ uygulandığı belirtildi.

Çin’in Viyana’daki daimi misyonu tarafından hazırlanan raporda, “Pekin, BM Genel Sekteri’nden, yukarıda belirtilen bilgileri Dış Uzay Anlatması’na taraf olan tüm devletlere dağıtılmasını talep ediyor” ifadelerine yer verildi.

Söz konusu raporda, taraf devletlerin hem hükümet hem de sivil toplum kuruluşları nezdinde uzayda yürütülen ulusal faaliyetler için ‘uluslararası sorumluluk taşıması gerektiği’ vurgulandı.

Harvard-Smithsonian Astrofizik Merkezi’nde astrofizikçi olan Jonathan McDowell, konu hakkında Guardian’a konuştu. McDowell, bir ülkenin bir ‘bilgilendirme bülteni’ aracılığıyla şikayette bulunmasının ‘son dereece olağan dışı’ olduğunu ifade etti.

McDowell, uyduların fırlatılma hızı ve sayısı nedeniyle çarpışma olaylarının son yıllarda arttığına dikkat çekti.