Çin-Hindistan sınırında bir kez daha gerginlik: Askerler burun buruna geldi

Geçtiğimiz aylarda sınırlarında gerginlik yaşayan Hindistan ve Çin, tekrardan karşı karşıya geldi. İki ülke arasında yaşanan gerginlikte 20 Hindistan askerinin hayatını kaybettiği paylaşılmıştı.

Hindistan ile Çin güçleri Himalayalar üzerindeki ihtilaflı sınır bölgesinde bir kez daha karşı karşıya geldi.

Reuters'a konuşan Hint bir yetkili, salı günü ülkesinin Himalayalarda dört stratejik noktaya askeri tabur yerleştirdiğini ve bunun da Çin'in devam edegelen sınır ihlalleri nedeniyle yapıldığını aktardı.

İki Asyalı dev arasında artan gerilime ilişkin olarak Çin ilk hamleyi yapan taraf olduğu iddialarını yalanladı. Yeni Delhi'deki Çin büyükelçiliği sözcüsü Hindistan askerlerini provokasyon yapmakla suçladı.

İki ülke arasında, aylardır batı Himalayalar'ın Ladak bölgesinde yüksek rakımlı bir sınır ihtilafı çevresinde gerilim yaşanıyor. Ancak bu sınır anlaşmazlığı yarım yüzyıldır süregelen bir sorun yani yeni değil.

İLK ADIMI KİM ATTI? 

Hint yetkililer, çok sayıda Çinli askerin cumartesi günü stratejik bir noktaya doğru hareketlenmesi ile kendilerinin adım attığını belirtiyor ve "Biz de harekete geçtik ve dört noktaya mevzilendik ki bu noktalar zaten Hindistan sınırı içerisindeydi" diyor.

Bir noktada iki ülke askerlerinin birbirleri ile sözlü tartışmaya girecek kadar yaklaştığı ancak herhangi bir çatışma yaşanmadığı ifade ediliyor. Aynı yetkiliye göre Çin de bir süredir kendine savunma pozisyonları edinecek şekilde stratejik noktalarda mevzileniyor.

Çin Büyükelçilik Sözcüsü Ji Rong ise varolan sınırları önce Hindistan'ın ihlal ettiği konusunda ısrarlı. Rong'a göre "Hindistan her iki tarafın da var etmek için çok çaba sarf ettiği barışçıl durumu tehlikeye atıyor."

YUMRUK YUMRUĞA KAVGADA 20 HİNT ASKERİ ÖLMÜŞTÜ

Son olarak 20 Haziran'da Çinli askerlerle silah kullanmadan yumruk yumruğa kavgaya tutuşan 20 Hint asker hayatını kaybetmiş ve bu olay iki ülke arasında son 50 yılda yaşanan en ciddi gerginlik haline gelmişti.

Olayın ardından her iki ülke de bölgedeki askeri komutanını geri çekmeyi kabul etmiş ve beş kez görüşme gerçekleştirmişti. Yeni Delhi şimdi Pekin'in bir kez daha varılan statükoyu bozacak şekilde provokasyon içeren hamlelere giriştiğini iddia ediyor.