Çin, Hindistan’ın büyüyen deniz gücünü neden görmezden geliyor?

Hatırlamaya ihtiyacınız olan olaylar; sanki Amerika ve Rusya arasında fazlaca deniz felaketi (USS Fitzgerald ve denizaltı Kursk, hatırlayan?) yokmuş veya milyarlarca dolarlık başarısız silahlar hiç kullanılmamış gibi.. Savaş gemileri denize indiğinde kazalar olur. Bazen en aptal nedenlerden dolayı, ama olurlar...

Hindistan’ın tek uçak gemisi, bir denizciyi ölü bırakan bir yangına maruz kaldı ve Hindistan’ın rakibi olan Çin, bunun Hintlilerin gelişmiş askeri teçhizatı kullanacak kadar yetkin olmadıklarını söylüyor.

Yangın, 26 Nisan'da Karwar'daki Hint deniz üssüne girerken taşıyıcı Vikramaditya'nın makine dairesinde patladı.

Yangın söndürüldü, ancak yangınla mücadele çabalarına öncülük eden bir Hint Donanması teğmen komutanından önce dumanların üstesinden gelindi ve daha sonra hastanede öldü.

Hint Donanması yangının Hindistan'ın tek operasyonel gemisi olan geminin savaş yeteneklerine ciddi şekilde zarar vermediğini bildirdi. 45.000 tonluk Vikramaditya - eski Sovyet taşıyıcısı Amiral Gorshkov, Arap Denizi'nde bir konuşlandırmayı henüz tamamlamıştı ve Fransız Deniz Kuvvetleri’nin Hindistan sahilindeki tek uçak gemisi Charles de Gaulle ile ortak tatbikatlara başlamaya hazırlanıyorlardı.

Yangının nedeni henüz açıklanmadı. Ancak Çin medyası, yangının Hindistan beceriksizliğinin bir sonucu olduğunu öne süren bir hikayeyi hızla yayınladı. Çinli bir deniz uzmanı olan Li Jie, devlete ait Global Times gazetesine verdiği demeçte, “Yangının mekanik problemlerden ziyade insan hatasından çıkma olasılığının daha yüksek olduğunu söyledi. Yangın ve söndürme süreci, bu tür bir acil durumla başa çıkmak için profesyonel olmayan ve hazırlıksız olduklarını ileri sürdü. ” ifadelerini kullandı

Bu eleştiri, Hindistan'ın uçak gemilerini işletmede Çin'den çok daha fazla deneyime sahip olmasına rağmen geliyor. Hindistan’ın ilk taşıyıcısı, eski bir İkinci Dünya Savaşı İngiliz taşıyıcısı olan Vikrant, 1961’de görevlendirildi. 1971 Hindistan-Pakistan Savaşı’nda savaş görevi yaptı. Çin’in ilk taşıyıcısı, eski Sovyet taşıyıcısı Varyag olan Liaoning, 2012 yılına kadar hizmete sokulmadı. Henüz bir eylemi görülmedi.

Çin'in ilk yerli üretim gemisi olan Type 001A gemisi, 2019'un sonunda piyasaya sürülecek. Pekin, Halk Kurtuluş Ordusu Donanması'nın 2035'e kadar altı yeni taşıyıcı alabileceğini gösteren raporlarla Hindistan'dan çok daha büyük hırslara sahip olduğu görünüyor.

Aslında, Soğuk Savaş sırasında, eski Sovyet tasarımlı silahlarla donanmış büyük piyade ordularına dayanan Çin'di. Hindistan, 1965 ve 1971'de Pakistan'a karşı savaşlar kazanmak için mekanize güçleri kullanabildi. 1991 İran Körfezi Savaşı sırasında Amerikan akıllı silahlarının ölümcüllüğü karşısında şok olan Çin, o zamandan beri gizli savaşçılardan hipersonik füzelere kadar yüksek teknoloji savaşını benimsedi.

Hint ordusu kesinlikle eleştiri payını hak ediyor. 2006'da bir tüccar gemisiyle çarpıştıktan sonra batan bir corvette de dahil olmak üzere son on yılda çok sayıda kaza geçirdi. Arjun tankı ve Tejas avcı uçağı gibi yeni silahların geliştirilmesi, gecikmeler, maliyet aşımları ve teknik sorunlar nedeniyle kötü şöhret kazandı.

Sanki Amerika ve Rusya arasında fazlaca deniz felaketi (USS Fitzgerald ve denizaltı Kursk, hatırlayan?) yokmuş veya milyarlarca başarısız silah kullanılmamış gibi. Savaş gemileri denize gittiğinde kazalar olur. Bazen en aptal nedenlerden dolayı, ama olurlar.

Çin ve Hindistan rakip. Ve düşmanı hafife almak her zaman bir hatadır.

***The National Interest'ten Intell4 tarafından Türkçe'ye çevrilmiştir.