Çin, salgın sonrası turizmi teşvik etmek için belirli ülkelere vizesiz giriş imkanı sunuyor

Çin, salgın sonrası turizmi teşvik etmek için yeni bir uygulama ile Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve Malezya vatandaşlarını ülkeyi ziyaret ederken vize alma zorunluluğundan geçici olarak muaf tutacağını açıkladı.

Fransa, Almanya, İtalya, Hollanda, İspanya ve Malezya vatandaşları, 1 Aralık 2023'ten 30 Kasım 2024'e kadar iş, turizm, gezi, akraba ve arkadaş ziyareti amacıyla Çin'e giriş yapabilecek.

15 günden fazla olmayan bir süre için transit geçiş yapacak olan bu ülkelerin vatandaşlarının vizeye ihtiyacı olmayacak. 

Çin, üç yıldır sınırlarını dış dünyaya büyük ölçüde kapatan koronavirüs önlemlerinin ardından turizm sektörünü canlandırmak üzere yeni adımlar atıyor.

Pekin, birçok Batılı ülke ile koronavirüs, insan hakları, Tayvan ve ticaret gibi konularda çatıştıktan sonra küresel imajını yeniden oluşturmak istiyor.

Pew Araştırma Merkezi'nin 24 ülkede yaptığı bir anket, Çin hakkındaki görüşlerin genel olarak olumsuz olduğunu, yetişkinlerin yüzde 67'sinin olumsuz görüşlerde bulunduğunu tespit etti. 

Ankete katılanların yarısından fazlası Çin'in diğer ulusların işlerine müdahale ettiğini ve başkalarının çıkarlarını dikkate almadığını söyledi.

Almanya'nın Çin Büyükelçisi Patricia Flor, X adlı sosyal medya platformunda, "Bu vize kararı, birçok Alman vatandaşının Çin'e seyahatini benzeri görülmemiş ölçüde kolaylaştıracak" dedi.

Çinli yetkililer, ekim ayında haftalık 16.680 uçuşun beklendiğini ve yolcu uçuşlarının dört yıl önceki toplamın yüzde 71'ine ulaşmasının beklendiğini aktardı.