Çin ekonomisinde tehlike çanları çalıyor

Çin’de resmi rakamlar ekonomik büyümenin yavaşladığını gösterirken, hükümet iki yıldır ilk kez faiz oranlarını düşürme kararı aldı.

Çin Ulusal İstatistik Bürosu, gayri safi yurtiçi hasılanın (GSYİH) 2021’in son üç ayında bir önceki yıla göre yüzde 4 büyüdüğünü açıkladı.

Aralık ayı perakende satış büyümesi ise yüzde 1,7’ye düşerek beklentilerin altında kaldı.

Resmi verilere göre, Çin ekonomisinin yüzde 8,1 büyüdüğü kaydedildi. Bu da ekonomistlerin yüzde 6 olarak tahmin ettikleri büyüme hedefinin üzerinde bir rakamdı. Ancak bazı ekonomistler, son bir buçuk yılın en yavaş büyüme verilerinin pandemi etkisini henüz hesaba katmadığını vurguladı.

Economist Intelligence Unit'ten Yue Su, "GSYİH verileri, aralık ayının sonundan bu yana hizmet sektörünü, özellikle çevrim dışı tüketimi ve ulaşımı önemli ölçüde etkileyecek olan Omikron varyantının yurtiçindeki etkisini yansıtmadı” dedi.

Çin Halk Bankası (PBOC), ekonomiyi canlandırmaya yardımcı olmak için 700 milyar yuan (110 milyar dolar) değerinde bir yıllık orta vadeli kredi faiz oranını yüzde 2.85'e düşürdüğünü açıkladı. Hükümet, Nisan 2020'den bu yana ilk kez faiz oranlarını düşürme kararı aldı.

ABD Merkez Bankası (FED), bu yıl faiz oranlarını üç kez artırmayı planladığının sinyallerini vermişti.

İngiltere Merkez Bankası ise yükselen fiyat artışlarıyla mücadele etmek için üç yıldan bu yana ilk kez faiz oranlarını artırdı.