Çin Dışişleri Bakanı Vang: "Egemenliği ihlal eden cezasını bulacaktır"

Çin Dışişleri Bakanı Vang Yi, ABD Temsilciler Meclisi Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan’a gerçekleştirdiği ziyaret sonrası Tayvan lideri Tsai Ing-wen’i, ulusal davaya ihanetle suçladı.

Çin Dışişleri Bakanı Vang, ASEAN-Çin Dışişleri Bakanları toplantısı için Kamboçya’ya gitti. ABD ve Çin arasında tansiyonları arttıran Tayvan ziyaretiyle ilgili değerlendirmeler yaptı.

ABD’nin demokrasiyi bahane ederek Çin’in egemenliğini ihlal eden kötü niyetli eylemler içinde olduğu ifadelerine değinen Vang, “Tsai Ing-wen’in temsil ettiği, Tayvan’ın bağımsızlığını savunan ayrılıkçı güçler, ABD’nin kuyruğuna takılarak büyük Çin ulusal davasının haklılığına ihanet ediyor” söylemlerinde bulundu.

”ATEŞLE OYNAYANIN SONU İYİ OLMAZ”

Çin resmi haber ajansı Xinhua’da yer alan habere göre, yapılan eylemlerin uluslararası mutabakatı bozamayacağını söyleyen Vang, Tayvan’ın ana karaya dönüşüne yönelik tarihsel eğilimi değiştiremeyeceğini vurgulayarak, “Ateşle oynayanın sonu iyi olmaz. Çin’in egemenliğini ihlal eden cezasını bulacaktır” ifadelerine yer verdi.

Çin Dışişleri Bakanlığı, Pelosi’nin ziyaret için Tayvan’a gelmesinin  hemen ardından yaptığı konuşmada, ziyareti kınadığını söyledi. Savunma Bakanlığı ise ada çevresinde “bir dizi askeri tatbikat” düzenleyeceğini bildirdi. Aynı zamanda Dışişleri Bakanlığı, gece ABD Pekin Büyükelçisi Nicholas Burns’ü çağırdı ve ziyaretten rahatsız olduğunu bildirmişti.

 “ZİYARETİMİZ ABD’NİN TAYVAN’A DESTEK SÖZÜNÜ TERK ETMEDİĞİNİ AÇIKÇA GÖSTERMİŞTİR”

ABD Temsilciler Başkanı Nancy Pelosi’nin Tayvan ziyaretinde “demokrasinin korunması ve savunulması” mesajları gündemdeydi. Pelosi, Tayvan lideri ile yaptığı görüşmede, “ABD’nin Tayvan ile dayanışması hayatidir. Tayvan’da ve dünyanın geri kalanında demokrasiyi koruma kararlılığımız değişmemiştir. Ziyaretimiz, ABD’nin Tayvan’a destek sözünü terk etmediğini açıkça göstermiştir” dedi.

Bu ziyaret , Ada’ya  25 sene sonra ABD’den üst düzey bir yetkilinin ziyareti oldu.

Pelosi Nisan ayında yapmayı düşündüğü Tayvan ziyaretini Covid-19’a yakalandığı için yapamamıştı. O süreçte Çin Dışişleri Bakanı Vang , Pelosinin Tayvan’ı ziyaret etmesi, Çin için “kırmızı çizginin aşılması” anlamına geleceğini ve Çin’in tanımladığı “Tek Çin” ilkesinin de altını çizerek uyarmıştı.