Xi Cinping Suudi Arabistan’a gidiyor

Çin Devlet Başkanı Xi Cinping’in, üç günlük resmi ziyaret kapsamında Suudi Arabistan’a gideceği bildirildi.

Çin Dışişleri Bakanlığı tarafından yapılan açıklamaya göre, Xi, 7-9 Aralık tarihlerini kapsayan resmi ziyaretinde başkent Riyad’da gerçekleştirilecek Çin-Arap ülkeleri ile Çin-Körfez İşbirliği Örgütü Zirvesi’ne katılım gösterecek.

Konu hakkında açıklama yapan Suudi Arabistan Dışişleri Bakanlığı, Çin liderinin, Kral Selman Bin Abdülaziz’in davetiyle ülkeyi ziyaret edeceğini doğruladı. Bakanlık, iki zirve toplantısının, ‘tüm alanlarda ortak ilişkileri geliştirmeyi, kalkınma ve iş birliği olanaklarını geliştirmenin yollarını ele almayı amaçladığını’ belirtti.

Çin Devlet Başkanı Xi, en son 2016’da Riyad’a resmi ziyarette bulunmuş, 2019’da da Veliaht Prens Muhammed Bin Salman ile Pekin’de bir araya gelmişti.

Xi’nin ziyareti, ABD-Suudi Arabistan ilişkilerinde gerilimlerin olduğu, küresel stratejisinde ağırlığı Asya-Pasifik’e kaydıran ABD’nin odağını Orta Doğu’dan çevirdiği bir dönemde gerçekleşecek.

ABD Başkanı Joe Biden’ın bu yılın başındaki Suudi Arabistan’a gerçekleştirdiği ziyaret, ilişkilerinde beklenen olumlu havayı sağlayamamıştı. Washington ile Riyad, en son Suudi Arabistan ve Rusya öncülüğündeki OPEC+ mekanizmasının 5 Kasım’da petrol üretimini azaltma kararı alması nedeniyle anlaşmazlık yaşamıştı.

ABD Kongresi, petrol fiyatlarını yükseltmeye yönelik bu adıma karşılık Riyad’a silah satışının bir yıllığına askıya alınması çağrısında bulunmuştu.

Diğer yandan Pekin’in, Washington’un ilgisinin Orta Doğu’dan kaymasıyla ortaya çıkacak ekonomik ve siyasi güç boşluğunu doldurabilecek bir aktör olabileceğine ilişkin değerlendirmeler yapılıyor.