Çinli madenciler 181 ülkeden daha fazla enerji tüketiyor

Çinli Bitcoin madencilerinin tükettiği enerji miktarı devasa boyutlara ulaştı. Yapılan bilimsel araştırmalara göre, ülkede Bitcoin madencileri, 181 ülkenin enerji tüketiminden daha fazlası kullanıyor. Söz konusu araştırmaya göre, madencilerin tüketiminin 2024 yılında Suudi Arabistan ve İtalya'yı geride bırakacağı iddia ediliyor.

Çin’in Bitcoin madenciliğinde tükettiği enerjinin miktarı üzerine yapılan ve geçtiğimiz salı günü Nature Communications adlı bilimsel dergide yayımlanan bir araştırmada, çarpıcı sonuçlara yer verildi. Araştırmada, Çin’deki Bitcoin madencilerinin enerji tüketiminin 2024 yılında Suudi Arabistan ve İtalya’yı geride bırakabileceğine yer verildi. 

Devasa kömür yataklarına sahip olmasından ötürü Bitcoin madencilik işlemlerinin yüzde 75’ine ev sahipliği yapan Çin’in enerji tüketimi, son yıllarda giderek arttı. Enerji tüketimine yönelik Çin Bilimler Akademisi uzmanları tarafından yürütülen araştırmaya göre, eğer tüketim kontrol altına alınmazsa, Çin’deki Bitcoin endüstrisinin enerji tüketimi 2024’te 297 Twh ile zirveye ulaşacak.

Araştırmada, enerji tüketimindeki artış ile doğru orantılı olarak, Bitcoin madenciliğinin karbon salınımını da artırdığı paylaşıldı. 2024 yılına gelindiğinde karbon salınımının 130,5 metrik tonla zirveye ulaşacağı belirtildi.

Enerji tüketimi ve karbon salınımının artmasından ötürü geçen ay Çin’in bir şehrinde Bitcoin madenciliği işlemlerine yasaklama getirildi. Çin’e bağlı İç Moğolistan’da ise madenciliğin yapıldığı tesisler kapatılmaya zorlanırken, yeni tesislerin açılması da yasaklandı.

Cambridge Bitcoin Elektrik Tüketim Endeksi tarafından derlenen verilere göre, Çin’deki ucuz elektrik olanağı Bitcoin madencilerini cezbetti. Dolayısıyla madenciliğin, kömür ve diğer fosil kaynaklardan üretilen enerjiyi kullanması, Çin’in 2060 yılına kadar karbon nötrlüğe ulaşma taahhüdünün önünde büyük bir engel teşkil diyor.