Scott Morrison'a Çin müdahalesi

Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un WeChat hesabındaki kontrolünü kaybetmesi üzerine üst düzey hükümet yetkililerinden “Çin müdahalesi” suçlamaları yapıldı.

Sydney merkezli The Daily Telegraph gazetesi, Avustralya Başbakanı Scott Morrison’un 76 bin takipçiye sahip WeChat hesabına müdahale edildiğini aktardı.

Morrison’un Wechat’teki hesap adı bu ayın başlarında “Avustralyalı Çinli yeni hayat” olarak değiştirildi. Bunun üzerine üst düzey hükümet yetkilileri Çinli liderleri siyasi müdahale ile suçladı.

Avustralya Parlamentosu İstihbarat ve güvenlik Komitesi Başkanı James Paterson, Çinli teknoloji şirketi Tencent’in sahip olduğu WeChat platformu için boykot çağrısında bulundu.

Paterson, “Çin hükümetinin Başbakan Morrison’un hesabını kapatarak yaptığı şey, demokrasimize fiilen yabancı müdahaledir” dedi.

Morrison, ilk olarak 2019'daki seçimlerden önce Çin-Avustralya topluluğuyla iletişim kurmak için WeChat hesabını açmıştı. O dönem muhabirlerin Morrison’a WeChat hesabının Çin Komünist Partisi (ÇKP) tarafından sansürlenme riskinin olup olmadığı sorulduğunda, “Böyle bir sansür yaşamadık” ifadelerini kullanmıştı.